Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

LEADER − podsumowanie działania

7 grudnia 2016

W dniach 1-2 grudnia br. odbyła się konferencja „Podejście LEADER w Polsce”, której organizatorem było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Konferencja miała na celu podsumowanie okresu programowania 2007-2013, zebranie pierwszych doświadczeń z wdrażania działania LEADER w perspektywie finansowej 2014-2020, a także wypracowanie rekomendacji dotyczących wdrażania podejścia LEADER w przyszłości, po roku 2020, czyli w kolejnej perspektywie finansowej.

Konferencja była dedykowana przede wszystkim organizacjom oraz instytucjom zaangażowanym we wdrażanie podejścia LEADER w Polsce, tj. organizacjom pozarządowym, czyli lokalnym grupom działania (LGD) wdrażającym strategie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (LSR), urzędom marszałkowskim (UM), Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).

W wydarzeniu wziął udział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki. Otwierając konferencję wiceminister zwrócił uwagę na uproszczenia we wdrażaniu działania LEADER w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Za szczególną uznał rolę LGD jako kluczowego podmiotu w podejściu LEADER oraz kwestię wielofunduszowości w rozwoju lokalnym kierowanym przez społeczność (RLKS) poprzez zwiększanie roli RLKS w ramach pozostałych funduszy UE, tak aby wzmacniać zintegrowany i wielosektorowy charakter LSR i działań LGD w zakresie rozwoju lokalnego.

W podsumowaniu (LEADER w latach 2007-2013) zostało zaprezentowane nie tylko w ujęciu liczbowym z odniesieniem się do praktycznych przykładów, ale także w aspekcie odczuć osób od początku zaangażowanych w tworzenie jego założeń, wdrażanie, mierzenie się z problemami pojawiającymi się w trakcie wdrażania, a także w planowanie i wdrażanie podejścia LEADER w obecnym kształcie.

Zagadnienie rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność (RLKS) w praktyce w obecnym okresie programowania zostało zaprezentowane na przykładzie województwa kujawsko-pomorskiego i podlaskiego Województwa te z punktu widzenia wdrażania podejścia LEADER w okresie 2014-2020 są szczególne, gdyż LGD wybrane do realizacji LSR w tych województwach wdrażają strategie wielofunduszowe.

Podczas konferencji został poruszony również wymiar międzynarodowy podejścia LEADER, zaprezentowano różnice i cechy wspólne podejścia LEADER w Polsce i Europie.

Kolejnym tematem poruszanym podczas konferencji była polityka rolna po 2020. Omówione zostały wyzwania i kierunki rozwoju dla obszarów wiejskich. Zaprezentowano także ustalenia w ramach deklaracji CORK II. Deklaracja Cork 2.0 – (Europejska Konferencja w Cork odbyła się w dniach 5-6 września 2016 r. , była kontynuacją debaty z 1996 roku) stanowi podstawę do dalszych prac nad przygotowaniem Agendy 2020 i założeń do Wspólnej Polityki Rolnej po 2020 roku.

W drugim dniu konferencji odbyła się cześć warsztatowa mająca na celu identyfikację barier i wskazanie propozycji ich ograniczenia lub eliminacji, w następujących obszarach: projekty grantowe, funkcjonowanie LGD, innowacyjność w projektach realizowanych w ramach lokalnych strategii rozwoju, oraz kryteriów wyboru projektów w kontekście analizy SWOT, celów i wskaźników zawartych w lokalnych strategii rozwoju. Konferencja była doskonałą okazją do wymiany doświadczeń, dyskusji, nawiązywania kontaktów i zacieśniania współpracy pomiędzy LGD i innymi podmiotami zaangażowanymi we wdrażanie podejścia LEADER w Polsce.

Wiceminister Ryszard Zarudzki podsumowując konferencję potwierdził, że jej założenia zostały w pełni osiągnięte, podziękował za udział, owocne dyskusje i cenne uwagi dotyczące wdrażania podejścia LEADER w Polsce w obecnej perspektywie finansowej oraz w przyszłej, po roku 2020. Zachęcił do dalszej, aktywnej pracy na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

MRiRW


POWIĄZANE

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...

Rolnicy blokowali przejście graniczne na granicy z Ukrainą od soboty. W szczegól...

Polscy rolnicy apelują o zablokowanie umowy z krajami Mercosur - to zagrożenie d...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę