europejskie forum rolników 2025

KZPRiRB: Środek ochrony roślin do zaprawiania nasion grochu, bobiku, bobu i fasoli Wakil XL 325 WG dostępny w 2022 r.

22 lutego 2022
KZPRiRB: Środek ochrony roślin do zaprawiania nasion grochu, bobiku, bobu i fasoli Wakil XL 325 WG dostępny w 2022 r.

Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku i Roślin Białkowych w dniu 30 listopada 2021 r. złożyło wniosek do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi o wydanie zezwolenia na wprowadzenie do obrotu środka ochrony roślin Wakil XL 325 WG na okres nieprzekraczający 120 dni, zgodnie z art. 53 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009.

W dniu 7. lutego 2022 KZPRiRB otrzymało zezwolenie MRiRW nr R/j-2/2022 na wprowadzanie do obrotu ww. zaprawy nasiennej, z przeznaczeniem do zaprawiania nasion grochu uprawianego na suche nasiona, grochu łuskowego w uprawie na zielone nasiona, bobu, grochu pastewnego (peluszka), bobiku, fasoli zwykłej uprawianej na zbiór świeżych strąków, fasoli zwykłej uprawianej na suche nasiona, fasoli wielokwiatowej uprawianej na suche nasiona w celu zwalczania mączniaka rzekomego grochu i szarej pleśni, w okresie od dnia 14 lutego 2022 r. do dnia 15 maja 2022 r.

Do tej pory do upraw bobowatych w Polsce można było stosować zaprawy nasienne, które zawierają tylko jedną substancję czynną – fludioksonil. Zaprawa Wakil WL 325 WG zawiera 3 substancje czynne: cymoksanil, fludioksonil i metalaksyl – M. Zaprawa nasienna, która zawiera aż 3 s.cz. pozwala na zwalczanie wszystkich najważniejszych patogenów, które porażają nasiona oraz młode siewki roślin bobowatych. W przyszłości zaprawa 3 – składnikowa powinna posiadać rejestrację również do zastosowania na nasiona innych roślin bobowatych, np. soi, łubinów, wyki, seradeli. – powiedział prof. dr hab. Marek Mrówczyński, IOR-PIB.

Zaprawianie materiału siewnego należy do najbardziej efektywnych sposobów stosowania środków ochrony roślin, co jest zgodne z integrowaną ochroną roślin oraz Strategiami KE. Zaprawianie to punktowe stosowanie środków ochrony roślin oraz ograniczanie liczby zabiegów nalistnych, co wpisuje się w założenia Europejskiego Zielonego Ładu, czyli obniżenie w niektórych państwach UE stosowania środków ochrony roślin aż o 50%. – dodał prof. dr hab. Marek Mrówczyński, IOR-PIB.

 

KZPRiRB


POWIĄZANE

Początek kwietnia przyniósł dawno niewidziany wzrost cen benzyny na stacjach. Na...

Uszczelnić granice i zapewnić realną pomoc rolnikom w obliczu zagrożenia pryszcz...

Według Oil World eskalacja napięć handlowych na świecie może zwiększyć niedobór ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę