Podczas gdy rolnicy walcząc o przetrwanie upadających gospodarstw rolnych z coraz większą determnacją walczą i protestują w calej UE, Rada Europy zrewidowała dotychczasowe osiągnięcia Wspólnej Polityki Rolnej 2023 do 2027 i stwierdziła że nowa wspólna polityka rolna (WPR) sprawia, że rolnictwo w UE staje się bardziej sprawiedliwe, ekologiczne i w większym stopniu zorientowane na wynik. Tak, to prawda. Brukselskie elity, są już tak daleko oderwane od rzeczywistości, że całe szczęście że kadencja tej grupy niebezpiecznych szkodników skończy się 24 czerwca w nowych wyborach do parlamentu europejskego.
Zreformowana WPR ma na celu:
Główne aspekty polityki to:
Nowa polityka obejmuje następujące elementy na szczeblu UE:
Każdy kraj ma swobodę wyboru konkretnych interwencji, które uważa za najskuteczniejsze dla osiągnięcia swoich konkretnych celów, na podstawie jasnej oceny własnych potrzeb.
Nowe przepisy precyzują, że:
Plany strategiczne są sprawdzane pod kątem tego, czy nie zakłócają jednolitego rynku ani nie prowadzą do nadmiernych obciążeń dla beneficjentów lub administracji. Komisja może dokonać przeglądu sprawozdań i w razie potrzeby zaproponować zalecenia mające na celu poprawę wyników.
W nowej WPR określono również nowe obowiązki i zachęty dla rolników, na przykład:
Aby zapewnić stabilność i przewidywalność, wsparcie dochodu pozostaje zasadniczą częścią WPR, z pewnymi zmianami, takimi jak:
WPR przewiduje fundusz, który można stosować w sytuacjach kryzysowych. Takie sytuacje mogą wynikać ze skutków chorób zwierząt, zakłóceń na rynku, wyzwań związanych z wysokimi cenami energii i czynników produkcji, na przykład w kontekście rosyjskiej wojny napastniczej, lub ekstremalnych zjawisk pogodowych. W latach 2022 i 2023 uruchomiono 1 mld euro, aby pomóc rolnikom w radzeniu sobie z sytuacjami kryzysowymi.
W kontekście protestów rolników w 2024 r. podczas lutowego posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa unijni ministrowie uzgodnili zestaw konkretnych środków, które powinny być priorytetem w krótkoterminowej reakcji na kryzys. Dałoby to rolnikom większą elastyczność w stosowaniu przepisów WPR i miałoby pozytywny wpływ na codzienne życie rolników. Środki te koncentrują się na ograniczeniu biurokracji i obciążeń administracyjnych zarówno dla rolników, jak i administracji krajowych.
Rada z zadowoleniem przyjęła również decyzje Komisji Europejskiej, na przykład w sprawie częściowego zwolnienia z przepisów dotyczących gruntów ugorowanych (norma dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska, norma dobrej kultury rolnej zgodnej z ochroną środowiska 8) oraz dodatkowe zabezpieczenia w proponowanym przedłużeniu autonomicznych środków handlowych dotyczących przywozu z Ukrainy.
Nowa WPR ma pełne zastosowanie od stycznia 2023 r. Opiera się on na propozycjach Komisji Europejskiej przedstawionych w czerwcu 2018 r.:
Trzy rozporządzenia składające się na pakiet reform WPR zostały uzgodnione przez Radę i Parlament Europejski w lipcu 2021 r. i opublikowane w Dzienniku Urzędowym 6 grudnia 2021 r.
11/12/2023
Rok później: ministrowie podsumowują plany strategiczne WPR25/04/2023
Rada ds. Rolnictwa omawia stan realizacji planów strategicznych WPR01/01/2023
Nowa WPR obowiązuje od 1 stycznia 2023 r.11/12/2022
Unijni ministrowie rozmawiają o realizacji planów strategicznych WPR18/07/2022
Ministrowie rozmawiają o zatwierdzeniu planów strategicznych WPRW listopadzie 2023 r. Komisja Europejska opublikowała raport na temat wspólnych wysiłków wszystkich planów strategicznych WPR w państwach członkowskich UE.
W sprawozdaniu potwierdzono rolę nowej WPR we wspieraniu przejścia na bardziej zrównoważony model rolnictwa.
Ponadto nowa WPR ma na celu zapewnienie bardziej sprawiedliwego podziału środków finansowych, w ramach której planuje się wsparcie dla 377 000 młodych rolników. Wsparcie dochodu w celu zapewnienia rolnikom odpowiedniego poziomu życia i wspierania bezpieczeństwa żywnościowego pozostaje kluczowymi celami tej polityki.
W sprawozdaniu wskazano pewne potrzeby w zakresie poprawy, a mianowicie:
Projektowane przepisy miały początkowo obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Ze względu na opóźnienia w negocjacjach między Radą a Parlamentem Europejskim, częściowo związane z negocjacjami w sprawie długoterminowego budżetu UE, w październiku 2019 r. Komisja zaproponowała rozporządzenie przejściowe na lata 2021–2022, które zostało następnie przyjęte przez obu współprawodawców.
W rozporządzeniu przejściowym przedłużono obowiązywanie większości obowiązujących przepisów ustanowionych w ramach WPR na lata 2014–2020 na lata 2021–2022 i przyznano europejskim rolnikom dodatkowe 8 mld euro z unijnego instrumentu na rzecz odbudowy, zapewniając ciągłość wsparcia prawnego i finansowego dla beneficjentów, zwłaszcza podczas pandemii Covid-19.
.z coraz większą silą protestują
oprac e-mk,ppr.pl