Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Krajowa Administracja Skarbowa oraz Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin już po raz 4-ty łączą siły w walce przeciw nielegalnym i podrobionym środkom ochrony roślin, przypominając rolnikom o najważniejszych zasadach zakupów środków ochrony roślin. W bieżącym roku do akcji dołączyła również Policja.
Trwa właśnie czas przygotowań do wiosennych prac polowych, a producenci rolni planując zakup środków ochrony roślin kalkulują, aby tegoroczna produkcja przyniosła zdrowe plony wysokiej jakości. Nadchodząca wiosna to idealny czas dla przestępców i okazja do oferowania podrobionych produktów. Anonimowe osoby publikują wyjątkowo korzystne oferty w Internecie. Podobnie obwoźni sprzedawcy kuszą niską ceną.
Ostrzegamy – atrakcyjne oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność, zwłaszcza jeśli środki ochrony roślin mają obcojęzyczną etykietę i wyróżnia je niska cena. Komisja Europejska i Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej szacują, że co siódme opakowanie środka ochrony roślin w Europie może być podrobione. Nie daj się oszukać!
Przypominamy – sprzedaż środków ochrony roślin dokonywana poza punktem stałej lokalizacji (sprzedaż obwoźna i obnośna na targowiskach) jest zabroniona, a dystrybucja za pośrednictwem Internetu często bywa nadużywana do wprowadzania do obrotu nielegalnych środków ochrony roślin.
Podejmuj właściwe decyzje:
Nie ryzykuj:
Czym grozi zakup i stosowanie podróbki?
Pamiętaj kupując podróbki, tracisz wiele razy!
Źródło: PIORiN