Kupuj świadomie, wspieraj polskie

16 września 2022
Kupuj świadomie, wspieraj polskie

Warto świadomie wybierać produkty żywnościowe. Sięgając po polskie artykuły mleczarskie mamy gwarancję ich wysokiej jakości, dobrego smaku, a w dodatku wspieramy naszą gospodarkę, co jest bardzo istotne szczególnie w obecnych, trudnych gospodarczo czasach – mówi prof. Henryk Wnorowski, ekonomista z Uniwersytetu w Białymstoku.

Jak zauważa, polski przemysł spożywczy, a zwłaszcza mleczarski, jest bardzo nowoczesny i wyznacza europejskie standardy. Mleczarnie w ostatnim dwudziestoleciu przeszły gruntowną przemianę, zmodernizowały swoje zakłady, zainwestowały w najnowocześniejsze linie technologiczne. Gruntowną modernizację przeszły również gospodarstwa zajmujące się produkcją mleka. Odbywa się ona w bardzo higienicznych warunkach, co wpłynęło na znaczną poprawę jakości surowca dostarczanego do zakładów mleczarskich.

- Dlatego wybór polskich produktów mleczarskich nie jest dla konsumenta żadnym wyrzeczeniem, bo one wyróżniają się wysoką jakością, stały się uznaną marką nie tylko w Polsce, ale i za granicą – podkreśla prof. Wnorowski. -

Wyprodukowane w naszym kraju artykuły mleczarskie trafiają na wszystkie kontynenty, a ich eksport z roku na rok rośnie. W minionym roku jego wartość wyniosła ponad 2,6 mld euro, czyli ok. 12 mld zł i była wyższa o 13% niż w 2020 r.

Patriotyzm konsumencki, polegający na wspieraniu rodzimych producentów, nie jest nowym trendem. Jest znany od kilkudziesięciu lat i popularny w krajach wysoko rozwiniętych, np. Niemczech czy Francji. W Niemczech w znacznym stopniu przyczynił się do zbudowania silnej gospodarki. Programy zachęcające do kupowania produktów rodzimego pochodzenia, budowania odpowiednich postaw konsumenckich, prowadzone są w wielu państwach, nie tylko europejskich, ale również m.in. w Stanach Zjednoczonych. Dlatego powinniśmy brać z nich przykład i poprzez wybór polskiej żywności, wspierać naszą gospodarkę, firmy i rolników oraz pomagać tworzyć miejsca pracy.

Jak podkreśla przedstawiciel Uniwersytetu w Białymstoku, branża spożywcza, w tym mleczarska, należy do branż strategicznych. W Europie dawno już nie mówiono tyle o bezpieczeństwie żywnościowym, co teraz – po wybuchu wojny na Ukrainie. Polska jest w dobrej sytuacji, bo może je swoim obywatelom to bezpieczeństwo żywnościowe zapewnić. Dlatego wszyscy powinniśmy wspierać naszych rolników i przedsiębiorstwa zajmujące się przetwórstwem żywności tak, jak możemy – rząd dbając, by nie zabrakło im energii i gazu, a konsumenci wybierając rodzime produkty. Bo popyt jest dla dla poszczególnych firm kluczowym czynnikiem, który decyduje o ich rozwoju. Im jest większy, tym lepiej. Sięgając po polskie produkty mleczarskie, wspieramy nie tylko branżę mleczarską, ale pomagamy także firmom z wielu innych branż z tzw. otoczenia, np. paszowej, producentom maszyn rolniczych itp.

***
Kampania “#WspieramyPolskieMleczarstwo” realizowana przez Polską Izbę Mleka i sfinansowana z Funduszu Promocji Mleka.

Polska Izba Mleka


POWIĄZANE

Koniec listopada, zamyka jesienną akcję sadzenia drzew, która była zwieńczeniem ...

Wszyscy wiemy, jak wyglądają poimprezowe poranki. Po miłej zabawie pozostaje nie...

Kojarzy się z wyrafinowaniem i wykwintną kolacją podczas letniego, ciepłego wiec...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę