Sierpień przywodzi na myśl długie, gorące dni i ciepłe, gwiaździste noce. Na półmetku wakacji możemy cieszyć się także bogactwem smaków, kolorów i aromatów prosto z polskich sadów i ogrodów. Podpowiadamy, które sezonowe warzywa najlepiej smakują w sierpniu oraz jak apetycznie wpleść je do swojego codziennego menu.
Sierpień rozpieszcza nas wieloma sezonowymi warzywami, które w tym czasie osiągają pełnię dojrzałości i smaku. Produkty zebrane w tym okresie posiadają o wiele wyższe wartości odżywcze niż w pozostałych częściach roku. Bogate są w witaminy, minerały, błonnik, cynk, selen i wiele innych mikroelementów, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Co więcej, kupując warzywa w sezonie, możemy liczyć także na ich niższą cenę, która podyktowana jest ich wysoką dostępnością. W sierpniu z warzyw najlepsze są: bakłażan, rzodkiewka, cukinia, brokuły, fasolka szparagowa, kalafior, botwinka, kukurydza, ogórek, papryka, pomidor, por, ziemniaki.
Na które z nich warto szczególnie zwrócić uwagę w tym miesiącu?
Rzodkiewka
Rzodkiewka osiąga najlepszy smak właśnie w sierpniu. Warzywo to stanowi znakomite źródło antyoksydantów, siarki, witaminy C, K i witaminy B6. Zawiera także wapń, magnez i sód. Wbrew pozorom, poza czerwoną częścią korzeniową, spożywać można także liście i kiełki tej rośliny, które pod względem wartości odżywczych są o wiele bogatsze od korzenia. Rzodkiewka to świetny dodatek do kanapek, sałatek czy surówek. Z liści rzodkiewki można wykonać też domowe pesto, które idealnie komponuje się z bezmięsnymi daniami na bazie makaronu.
Jak je wykonać?
Składniki:
pęczek liści rzodkiewki,
5 łyżek pestek słonecznika,
30 g parmezanu,
100 ml oliwy z oliwek,
1 ząbek czosnku,
łyżka soku z cytryny,
sól i pieprz.
Wykonanie: Liście rzodkiewki opłucz i osusz. Następnie włóż do kielicha blendera. Dodaj pozostałe składniki, czyli oliwę, pokrojony czosnek, pestki słonecznika, starty parmezan i przyprawy. Podawaj z ulubionym makaronem lub na kanapkach.
Cukinia i papryka
Kolejne sierpniowe warzywo – cukinia, zwana także kabaczkiem – należy do warzyw dyniowatych. Zawiera potas, żelazo, magnez, witaminy A, C, K, PP i B1 oraz beta-karoten. Skórka i kwiaty cukinii są jadalne. Jest ona niezwykle uniwersalnym warzywem i można przygotować z niej zarówno dania wytrawne, jak i słodkie. Świetnie sprawdza się jako dodatek do obiadu, a także jako danie główne.
Sierpniowa papryka jest z kolei wartościowym źródłem antyoksydantów, witaminy C, witaminy E, prowitaminy A, witaminy z grupy B oraz beta-karotenu. Świetnie smakuje jako dodatek do wielu letnich potraw. Z tych dwóch składników warto przygotować faszerowane cukinie z dodatkiem kaszanki — idealną propozycję na sierpniowy obiad, czy kolację.
Składniki:
duża, podłużna cukinia,
opakowanie roślinnej kaszanki Planty,
1 cebula,
150 g sera żółtego,
1 papryka czerwona,
2 ząbki czosnku,
łyżka oleju,
2 garście startej mozzarelli,
sól i pieprz.
Wykonanie: Cukinie przekrój na pół i wydrąż miąższ, aby uzyskać kształt łódki. Cebulę oraz paprykę pokrój w kostkę. Na patelni rozgrzej olej, dodaj cebulę, paprykę oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Kaszankę wyjmij z powłoki, dodaj na patelnię i smaż jeszcze 2–3 minuty. Nagrzej piekarnik do 180 stopni. Farsz odstaw do przestygnięcia. Wydrążone cukinie posyp solą i pieprzem, następnie nałóż przestudzony farsz. Wierzch posyp startą mozzarellą oraz serem żółtym i wstaw do piekarnika na ok. 30 minut. Faszerowane cukinie podawaj na ciepło.
Bakłażan i ogórek
Bakłażan, zwany także oberżyną czy gruszką miłości, to fioletowe warzywo o sprężystej skórce i miąższu, który jest znakomitym dodatkiem do wielu dań. Bakłażany pomagają utrzymywać cholesterol we krwi na pożądanym poziomie z uwagi na wysoką zawartość błonnika. Zawierają małą liczbę kalorii, dlatego polecane są też osobom na dietach redukcyjnych. Warzywa te słyną jednak najbardziej ze swojego oryginalnego smaku. Sierpień obfituje także w najlepsze, soczyste i pełne smaku ogórki gruntowe. Warzywo to kryje w sobie również wiele minerałów, m.in. potas, fosfor, wapń, magnez i sód. Ogórki oraz bakłażany świetnie komponują się w sałatkach. Poszukującym nowych smaków polecamy nasz przepis na letnią, bezmięsną sałatkę.
Składniki:
1 puszka cieciorki,
1 bakłażan,
1 ząbek czosnku,
1 cebula czerwona,
1 opakowanie gyrosa roślinnego Planty,
sok z ½ limonki,
garść rukoli,
1 ogórek,
1 batat,
1 łyżeczka słodkiej papryki,
1 łyżeczka papryki ostrej,
3 łyżki oliwy,
sól i pieprz,
dowolne pieczywo.
Wykonanie: Bakłażana oraz batata pokrój w plastry. Przygotuj marynatę z 2 łyżek oliwy, przypraw, soli i pieprzu. Otocz bakłażana marynatą, a batata posól. Warzywa wstaw do piekarnika na 10 minut i piecz w 180 stopniach. Do miski przełóż cieciorkę, pokrojoną w piórka cebulę, pokrojonego w plastry świeżego ogórka. Na rozgrzanej patelni podsmaż roślinnego gyrosa, odstaw do przestudzenia. Do składników w misce dodaj gyrosa, upieczonego batata oraz bakłażan. Dodaj przeciśnięty przez praskę ząbek czosnku, sok z limonki, sól, pieprz i łyżkę oliwy. Całość posyp świeżą rukolą. Podawaj z pieczywem.
Mamy nadzieję, że w sierpniu nie zabraknie Wam pomysłów na wykorzystanie sezonowych skarbów natury. Warto szczególnie w tym miesiącu zwrócić uwagę na świeże, pełne smaku i witamin warzywa, ponieważ lato powoli zbliża się ku końcowi.
—
Planty to nowa marka specjalizująca się w kuchni roślinnej. Jej misją jest pokazanie Polakom, że dania bazujące na roślinach nie odbiegają smakiem i jakością od tych mięsnych. W ofercie Planty znaleźć można m.in. w 100% roślinne burgery, dukaty, gyros, kaszankę czy klopsiki. Produkty dostępne są w wielu sieciach handlowych na terenie Polski, tj.: Carrefour, Auchan, Jush czy Frisco. Marka przedstawia szybkie, smaczne i nieskomplikowane przepisy dla tych, którzy poszukują kulinarnych inspiracji. Wszystkie produkty Planty powstają w Polsce z naturalnych i zdrowych składników. Są one stworzone dla wegan, wegetarian, flexitarian oraz osób otwartych na nowe wyzwania kulinarne jako urozmaicenie dobrze zbilansowanej diety.
Facebook: facebook.com/planty.polska / Instagram: instagram.com/planty.foods / www: www.planty.com.pl