MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Krytyczny stan drobiarstwa w Ghanie

14 maja 2020
Krytyczny stan drobiarstwa w Ghanie

Jeszcze przed zaostrzeniem epidemii w Afryce Zachodniej lokalny przemysł drobiarski był w kiepskiej kondycji. Nieskuteczne do tej pory są plany rewitalizacji sektora brojlerów, który wymagałby strategicznych decyzji inwestycyjnych w moce produkcyjne i przetwórcze.

Czas epidemii koronawirusa tylko pogłębił trwający kryzys. Branża drobiarska w Ghanie rozpaczliwie apeluje o pomoc będąc na skraju upadku. W kraju tym tylko około 5 proc. spożywanego drobiu wytwarzają miejscowe fermy, co powoduje ogromną zależność od dostaw z  importu. Według państwowych statystyk, zapotrzebowanie na mięso drobiu w Ghanie wynosi 400 tys. ton.

Produkcja krajowa osiąga wolumen 57,8 tys. ton, a import 300 tys. ton. Na sytuacji tej od dłuższego czasu już korzystali unijni dostawcy, w tym Polska. Ghana, po Filipinach, jest drugim największym importem mięsa drobiowego z UE. W 2019 roku wywóz do Ghany wyniósł 187,5 tys. ton, co oznacza, że 10 proc. sprzedawanego  mięsa drobiowego  przez UE  do krajów trzecich odbiera właśnie Ghana.

Co więcej, od kilku lat wysyłki na afrykański rynek  dynamicznie rosną. Dla porównaniu w 2016 roku eksport z UE do Ghany był na poziomie 116 tys. ton.

 

Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę