aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Krynica Forum 2023 - spotkanie wielkich przywódców

5 września 2023
Krynica Forum 2023 - spotkanie wielkich przywódców

Krynica-Zdrój, na co dzień malownicze uzdrowisko w sercu Beskidu Sądeckiego, w dniach 13-15 września br. stanie się areną ważnych dyskusji, debat i spotkań dotyczących kluczowych kwestii międzynarodowych, politycznych i gospodarczych. To właśnie tu odbędzie się jeden z najważniejszych kongresów regionu państw Europy Środkowo-Wschodniej - Krynica Forum 2023. Podobnie jak w ubiegłym roku, przedsięwzięcie zostało objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Prestiżowy charakter spotkania i liczni goście zagraniczni zwracają uwagę Europy i całego świata. Organizator zapowiedział obecność kolejnych gości honorowych, a wśród nich prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy, premiera Korei Han Duck-soo oraz byłego prezydenta Słowenii Boruta Pahora.

Polska jako gospodarz 

Prezydent RP Andrzej Duda odgrywa kluczową rolę w realizacji tego prestiżowego wydarzenia. Polska, będąca członkiem Unii Europejskiej i NATO, uczestniczy w kształtowaniu polityki regionalnej i międzynarodowej. Obecność Prezydenta Dudy na Krynica Forum 2023 podkreśla rolę Polski jako stabilnego i zaangażowanego partnera w rozmowach o nowej architekturze bezpieczeństwa w obecnej sytuacji geopolitycznej, w której znajduje się nie tylko nasz kraj, ale i cała Europa i świat. Kwestie związane ze współpracą międzynarodową oraz inwestycjami w innowacje znajdą odzwierciedlenie w rozmowach i wystąpieniach podczas Forum Koreańsko-Polskiego, któremu poświęcony będzie drugi dzień kongresu (14 września), a także międzynarodowych formatach na temat pomocy i odbudowy dotkniętej wojną Ukrainy.

Fokus na Ukrainę 

Obecność prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy i byłego prezydenta Słowenii Boruta Pahora wpisuje się w międzynarodowy format dyskusji podczas Krynica Forum, który obejmie m.in. wyzwania związane z pomocą i odbudową dotkniętej wojną Ukrainy. Organizator przewiduje serię paneli i spotkań ukierunkowanych na kwestie związane ze skutkami rosyjskiej agresji w Ukrainie, jej odbudowy po zakończeniu konfliktu oraz uczestnictwa polskiego biznesu w tym przedsięwzięciu. Podczas zeszłorocznego spotkania (20 maja 2022 r.), prezydent Duda wraz z prezydentem Pahorem omawiali perspektywy wsparcia militarnego i humanitarnego dla Ukrainy oraz wspólną inicjatywę działań w kierunku przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej, a także potencjalnego rozszerzenia NATO.

„Ukraina musi odzyskać swoje terytorium, to międzynarodowo uznane. Jest to dążenie, do którego powinien zmierzać wolny i demokratyczny świat oraz przywódcy tego świata” - przekonywał wówczas na konferencji prasowej Prezydent Duda.

Obecność Prezydenta Pahora podczas Krynica Forum 2023 jest więc naturalną kontynuacją rozmów w kontekście wsparcia i zaangażowania w pomoc dotkniętej konfliktem zbrojnym Ukrainie.

Bezpieczeństwo energetyczne i strategiczne 

Litwa, będąca członkiem Unii Europejskiej i NATO, odgrywa kluczową rolę w geopolitycznym układzie regionu bałtyckiego. Istotne znaczenie ma więc współpraca państw Europy Środkowo-Wschodniej w kontekście bezpieczeństwa energetycznego, w tym w dążeniach do osiągnięcia niezależności energetycznej. To także rozmowy dotyczące przyszłości nowoczesnych technologii i paliw alternatywnych, takich jak np. wodór, które mogą przyczynić się do przewagi konkurencyjnej państw UE w podejściu do energetyki, a także zmian klimatycznych.

W związku z tematyką energetyczną, kolejnym ważnym gościem honorowym na Krynica Forum 2023 będzie premier Korei Han Duck-soo wraz z liczną delegacją rządową z Seulu. Korea to kraj, który odnotował znaczący wzrost gospodarczy i technologiczny w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci, co przyciąga uwagę inwestorów i liderów gospodarczych z całego świata. Dlatego też projekty dotyczące energetyki jądrowej i koreańskich inwestycji w polską drogę do atomu i transformacji energetycznej - takich jak Mały i Duży Atom, przygotowywane z zaangażowaniem Orlen Synthos Green Energy i KGHM - będą szeroko omawiane wśród zagranicznych gości i ekspertów na panelach dyskusyjnych.

Współpraca między Polską a Koreą w obszarze przemysłu zbrojeniowego, a w tym dalsze zwiększanie potencjału Wojska Polskiego, jego modernizacji i wzmocnienia dzięki zakupom koreańskiego sprzętu wojskowego będą przedmiotem wystąpień i przemówień gości honorowych strony koreańskiej oraz przedstawicieli polskiego rządu, w tym wicepremiera i Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka.

Krynica Forum 2023 jako platforma współpracy i dialogu 

Krynica Forum 2023 to wyjątkowe wydarzenie, które zgromadzi liderów politycznych, ekspertów, przedstawicieli biznesu i środowisk akademickich z wielu krajów. Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy, a także obecność pozostałych gości honorowych - prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdy, premiera Korei Han Duck-soo, prezydenta Słowenii w latach 2012-2022 Boruta Pahora nadaje temu wydarzeniu wyjątkowego charakteru i znaczenia.

Krynica Forum 2023 podkreśla znaczenie dialogu międzynarodowego i współpracy regionalnej jako kluczowych czynników kształtujących przyszłość Europy Środkowo-Wschodniej i świata. To wydarzenie stanowi inspirację do podejmowania wspólnych działań na rzecz pokoju, bezpieczeństwa i rozwoju gospodarczego.

Krynica Forum to nie tylko miejsce wymiany myśli i doświadczeń, ale także platforma budowania mostów między kulturami, narodami i ideologiami w myśl rozwiązywania globalnych wyzwań i tworzenia lepszej przyszłości dla całego regionu CEE.

Partnerzy Krynica Forum 2023 

Partnerem Głównym tegorocznej edycji jest Województwo Małopolskie, które odgrywa kluczową rolę w organizacji i promocji Krynica Forum 2023 oraz przyczynia się do wzmacniania innowacyjności, współpracy międzynarodowej i wsparcia dla przedsiębiorczości. Miastem Gospodarzem jest Krynica-Zdrój, a Partnerami Regionalnymi są Uzdrowisko Krynica - Żegiestów SA i Województwo Podkarpackie, co podkreśla znaczenie wsparcia ze strony społeczności lokalnej. Niezwykle ważną rolę odgrywają Partnerzy Strategiczni, w tym PGE Polska Grupa Energetyczna, TAURON, Lasy Państwowe, Jastrzębska Spółka Węglowa oraz Miasto Kraków, a także Partner Instytucjonalny - Narodowy Bank Polski, którzy wspólnie przyczyniają się do sukcesu Krynica Forum. Dodatkowe wsparcie i zaangażowanie zapewniają Partnerzy Wspierający: PEKAO, Totalizator Sportowy, Orlen, KGHM, InPost oraz szeroka lista Partnerów, w tym: Mokate, Enea, Polska Agencja Inwestycji i Handlu, Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego, Polska Grupa Zbrojeniowa, Krakowski Park Technologiczny, Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, Port Gdańsk, Port Gdynia, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polski Fundusz Rozwoju, Polskie Koleje Państwowe, co świadczy o ogromnym zainteresowaniu i zaangażowaniu różnych sektorów gospodarki w wydarzeniu.

Więcej informacji na temat wydarzenia na oficjalnej stronie: https://krynicaforum.pl/.

O Krynica Forum Krynica Forum to wydarzenie łączące biznes, politykę i środowisko akademickie, które odbędzie się w dniach 13-15 września w Krynicy-Zdroju. To platforma otwartej wymiany myśli, dyskusji na najważniejsze tematy społeczno-gospodarcze oraz budowania relacji na najwyższym szczeblu. Celem projektu jest wzmocnienie bezpieczeństwa, spójności społecznej oraz pozycji gospodarczej Polski i krajów regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Nota prawna: Organizator oświadcza, że Krynica Forum jest wydarzeniem oryginalnym, realizowane corocznie, począwszy od 2021 roku na podstawie wiążących umów i porozumień. Jednocześnie Organizator zastrzega, iż Wydarzenie Krynica Forum nie jest kontynuacją jakiegokolwiek innego wydarzenia dotychczas realizowanego w formie konferencji, forum lub innego rodzaju imprezy, przez jakiekolwiek inne podmioty/organizatorów.

Facebook: https://www.facebook.com/krynicaforum/
YouTube: https://www.youtube.com/@krynicaforum1732 
Twitter: https://twitter.com/ForumKrynica?s=20 
LinkedIn: https://www.linkedin.com/company/krynica-forum/ 
Instagram: https://www.instagram.com/krynicaforum/ 

Źródło informacji: Krynica Forum Sp. z o.o.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę