Adama_artemisgoltix_15.02-30.03
Adama_poleposition_15.03_30.04

KRIR w sprawie pierwszego przypadku SARS-CoV-2 u norek

3 lutego 2021
KRIR w sprawie pierwszego przypadku SARS-CoV-2 u norek

W dniu 2.02.2021 r. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wystosował pismo do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Grzegorza Pudy, w związku z wykryciem pierwszego przypadku zakażenia wirusem SARS-CoV-2 u zwierząt futerkowych (norek) na fermie zlokalizowanej w woj. pomorskim na terenie powiatu kartuskiego - o jak najszybsze wprowadzenie zmian do przepisów rozporządzeń Ministra Rolnictwa ustanawiających chorobę COVID-19 u norek jako chorobę zwalczaną z urzędu, umożliwiających hodowcom zwierząt futerkowych uzyskanie odszkodowania w związku z wykryciem SARS-COV-2 u norek.

Chorobę tę zaliczono do chorób zwalczanych z urzędu, dlatego hodowcy muszą w sytuacji jej wystąpienia otrzymać od Skarbu Państwa odszkodowanie za likwidację chorych zwierząt.

Ponadto, bardzo ważne jest aby badania pozytywne na SARS-CoV-2 u danych norek na fermie były powtarzane co najmniej dwukrotnie w celu wykluczenia mylnych wyników i likwidacji cennych genetycznie sztuk zwierząt.

Zaapelowano, aby Inspektorzy weterynarii zachowywali reżim sanitarny podczas pobierania próbek oraz przeprowadzali weryfikację dodatnich wyników badań a także w celu weryfikacji znakowali zbadane zwierzęta.

 

Biuro Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych


POWIĄZANE

15 kwietnia 2021 roku podpisany został list intencyjny pomiędzy Związkiem Polski...

Marzec i kwiecień to tradycyjny czas wzmożonych działań organizacji zajmujących ...

Technologie wodorowe mogą być jednym z elementów transformacji polskiej energety...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę