Krajowa Rada Drobiarstwa została przyjęta w poczet międzynarodowego stowarzyszenia Międzynarodowej Rady Drobiarstwa (IPC). W ocenie dyrektora generalnego tej organizacji Łukasza Dominiaka - to duże wyróżnienie dla polskiego sektora drobiarskiego.
Zjazd tej organizacji odbył się w miniony weekend w chińskim Nankin.
Międzynarodowa Rada Drobiarstwa (IPC) zrzesza kraje będące światowymi liderami w produkcji mięsa drobiowego. Jej celem jest rozwijanie i zacieśnianie relacji między czołowymi producentami oraz stowarzyszeniami drobiarskimi z całego świata, a także reprezentowanie globalnych interesów branży drobiarskiej w kontaktach ze Światową Organizacją Zdrowia Zwierząt (OIE), Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO).
"Cieszymy się, że współpraca ta została ostatecznie sformalizowana i że członkowie IPC jednogłośnie przyjęli nas do swojego grona. Ta decyzja świadczy o tym, że działania polskiej branży drobiarskiej są dostrzegane i doceniane na arenie międzynarodowej (...) jestem przekonany, że ten sukces przyczyni się do nawiązania kolejnych cennych relacji i będzie miał realny wpływ m.in. na zwiększenie eksportu polskiego drobiu na zagraniczne rynki" - skomentował Dominiak.
Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza działa nieprzerwanie od ponad 27 lat i zrzesza ponad 80 członków reprezentujących hodowlę, reprodukcję i wylęgi, produkcję towarową drobiu i jaj, a także produkcję i sprzedaż mięsa drobiowego oraz jego przetworów i jaj konsumpcyjnych, produkcję pasz dla drobiu, produkcję towarzyszącą. Podmioty zrzeszone w KRD-IG posiadają łącznie blisko 70 proc. udziału w rynku krajowym oraz około 90 proc. udziału w eksporcie.
Anna Wysoczańska (PAP)