Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kraje UE porozumiały się co do połowów na Atlantyku, Bałtyku i Morzu Północnym

14 grudnia 2017
Kraje UE porozumiały się co do połowów na Atlantyku, Bałtyku i Morzu Północnym

Kraje unijne porozumiały się w środę co do limitów połowów niektórych gatunków ryb na Oceanie Atlantyckim, Morzu Bałtyckim i Morzu Północnym. Wprowadzono ograniczenia dla połowów m.in. węgorzy i okoni morskich.

Po raz pierwszy kraje UE zgodziły się zakazać połowów węgorzy, których liczebność jest krytycznie niska. Zakazy zostaną wprowadzone na trzy miesiące podczas okresu migracji tego gatunku. Ponadto państwa członkowskie zobowiązały się do podjęcia dodatkowych działań w celu ochrony węgorzy we wszystkich akwenach morskich.

Uzgodniono również ograniczenia połowów okoni morskich, co ma pozwolić na zwiększenie liczebności stad po latach spadków. Zła sytuacja co do liczebności tego gatunku dotyczy Morza Celtyckiego, kanału La Manche, Morza Irlandzkiego i południowej części Morza Północnego.

W przypadku kilku stad kraje UE zdecydowały o zwiększeniu limitów dopuszczalnych połowów. Stało się tak się w przypadku homarów na Morzu Północnym, a także stad ostroboków, soli i gładzic.

Negocjacje opierały się na propozycji KE przedstawionej przez unijnego komisarza ds. środowiska, gospodarki morskiej i rybołówstwa Karmenu Vellę. Według danych Komisji, wielkość niektórych ważnych stad ryb w Atlantyku i Morzu Północnym rośnie. Dotyczy to zwłaszcza stada soli w Morzu Północnym, północnego stada morszczuków i południowego stada ostroboków. Dlatego też KE wnioskowała o zwiększenie limitów połowów.

"Jesteśmy obecnie dalej niż w połowie drogi do celu wyznaczonego na 2020 r., zgodnie z którym wszystkie stada mają być poławiane w sposób zrównoważony. Dzisiejsze porozumienie gwarantuje, że w przyszłym roku dwie trzecie ryb na Atlantyku i Morzu Północnym zostanie objętych zrównoważonymi limitami połowów" - powiedział Vella w środę.

Umiarkowane zadowolenie z porozumienia wyraziły jednak organizacje pozarządowe, m.in. Oceana. Dyrektor tej organizacji na Europę Lasse Gustavsson napisał, że ministrowie zajmujący się rybołówstwem w UE zrobili krok do przodu, zwiększając liczbę stad ryb, w których połowy mają odbywać się w sposób zrównoważony. "Jednak ta liczba jest wciąż bardzo niska. Dotychczasowe postępy są niewystarczające, aby mieć jakiekolwiek szanse na spełnienie prawnie wiążącego obowiązku powstrzymania przełowienia w odniesieniu do wszystkich zasobów UE do 2020 r." - dodał Gustavsson.

 

Łukasz Osiński (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę