Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa uruchamia program pożyczkowy dla rolników ze środków Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa - poinformował w czwartek na konferencji prasowej dyrektor KOWR Piotr Serafin.
Jak podkreślił szef KOWR, dotychczas takiego mechanizmu w Ośrodku nie było. Maksymalnie będzie można pożyczyć 500 tys. zł, a okres spłaty wynosi 6 lat z możliwością przedłużenia do 10 lat. W tym roku przeznaczono na to 10 mln zł. Serafin zadeklarował, że w przypadku, gdy zainteresowanie pożyczkami będzie duże, pula środków może zostać zwiększona.
"Szukamy możliwości wsparcia gospodarstw, które chciałyby rozwijać swoją produkcję roślinną czy zwierzęcą" - powiedział obecny na konferencji minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że będzie to jedna z form pomocy rolnikom obok niskooprocentowanych kredytów z ARiMR oraz tańszego paliwa rolniczego.
"Wspieranie rolników jest jednym z zadań KOWR. Takie działania, jak uruchomienie pożyczek, jest to wpisywaniem się w dokładnie w to, czego od tej organizacji oczekują" - podkreślił minister.
Jak mówił szef resortu rolnictwa, KOWR z dochodów ze swojej działalności, będzie przeznaczał "jak najwięcej pieniędzy" na inwestycje w gospodarstwach.
"Nosimy się z zamiarem, by utworzyć specjalny fundusz inwestycji i rozwoju, który będzie zasilany m.in. ze środków pochodzących ze sprzedaży państwowych gruntów na cele inwestycyjne czy mieszkaniowe" - poinformował.
Ocenił, że tego rodzaju działania mają wzmocnić cały sektor rolny i doprowadzić do tego, by cały sektor spożywczy +od pola do stołu+ ściśle ze sobą współpracowały. Jego zdaniem, "skuteczny i przyjazny system kredytowania jest jednym z warunków, by rolnictwo się rozwijało".
Beneficjentami programu pożyczek z KOWR są rolnicy prowadzący gospodarstwa rodzinne, które realizują przedsięwzięcia rozwijające obszary wiejskie poprzez działania rozwojowe, innowacyjne w zakresie np. produkcji, hodowli czy przetwórstwa z udziałem środków unijnych. Maksymalna pożyczka może wynieść 80 proc. kosztów inwestycji. Oprocentowanie pożyczki wynosi 2,85 proc. w skali roku.
Formę zabezpieczenia określa umowa. Bezwzględnie wymagane: weksel własny “in blanco” wraz z deklaracją wekslową pełnomocnictwa do dysponowania środkami z rachunku bankowego wnioskodawcy. Dodatkowe zabezpieczenia to - przede wszystkim hipoteka, a także gwarancja bankowa, poręczenie wekslowe, przewłaszczenie na zabezpieczenie, zastaw rejestrowy, cesja wierzytelności.
Aby uzyskać pożyczkę, rolnik musi wypełnić wniosek i załączyć do niego szereg dokumentów. Wnioski przyjmują ośrodki terenowe KOWR i to one opiniują dokument. Następnie jest on przekazany do Centrali KOWR, gdzie będzie ponownie zaopiniowany. Z kolei wniosek będzie rozpatrzony przez komisję ds. pożyczek. Po pozytywnej decyzji szefa KOWR, z rolnikiem zostanie zawarta umowa i uruchomiona pożyczka. Nabór jest ciągły, do wyczerpania limitu środków.
Anna Wysoczańska (PAP)