aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1
aaaaaaaaKongres Mięsny

Koty w Polsce mają pozytywny wynik testu na grypę ptaków

19 lipca 2023
Koty w Polsce mają pozytywny wynik testu na grypę ptaków

Polskie władze badają wszystkie potencjalne źródła zakażenia po tym, jak stwierdzono, że około 29 kotów jest zakażonych wirusem grypy Apodobnym do tych znalezionych u ptaków, poinformowała w niedzielę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). 

Od środy, 12 lipca, żaden kontakt ludzi z kotami A(H5N1) dodatnimi nie zgłosił żadnych objawów, agencja zdrowia ONZ powiedzianyOtwiera się w nowym oknie, dodając, że okres nadzoru dla wszystkich kontaktów dobiegł końca.

 

Najpierw krajowy

Adres URL Tweeta

Wcześniej zdarzały się "sporadyczne" przypadki tego, co jest powszechnie określane jako wirus ptasiej grypy, ale przypadki w Polsce są pierwszymi, w których duża liczba zakażonych kotów ma

zostały zgłoszone na dużym obszarze geograficznym w obrębie jednego kraju, KTOOtwiera się w nowym oknie powiedziany.

"Ryzyko infekcji u ludzi w następstwie narażenia na zakażone koty na poziomie krajowym ocenia się jako niskie dla populacji ogólnej i niskie do umiarkowanego dla właścicieli kotów i osób narażonych zawodowo na koty zakażone H5N1, takich jak weterynarze, bez użycia odpowiednich środków ochrony osobistej".

KTO ZalecaOtwiera się w nowym oknie osoby narażone na wirusy grypy zwierzęcej i wszystkie kontakty z potwierdzonymi przypadkami u ludzi, w celu monitorowania ich stanu zdrowia przez cały znany okres narażenia, plus dodatkowe minimum siedem dni.

"Bez zmian" w zaleceniach WHO

WHO stwierdziła, że raport o zakażeniach wśród kotów nie zmienia obecnych zaleceń dotyczących środków zdrowia publicznego i nadzoru.

"Ze względu na stale ewoluujący charakter wirusy grypyOtwiera się w nowym oknieWHO nadal podkreśla znaczenie globalnego nadzoru w celu wykrywania i monitorowania zmian wirusologicznych, epidemiologicznych i klinicznych związanych z pojawiającymi się lub krążącymi wirusami grypy, które mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi lub zwierząt, oraz terminowego udostępniania wirusów w celu oceny ryzyka.

Agencja ONZ wezwała organy odpowiedzialne za zdrowie publiczne i zdrowie zwierząt do ścisłej współpracy, wymiany informacji oraz przeprowadzenia wspólnej oceny ryzyka i reagowania na ogniska grypy odzwierzęcej na styku ludzi i zwierząt, zgodnie z Podejście "Jedno zdrowie"Otwiera się w nowym oknie.

Śmierć kotów

Według WHO od 11 lipca władze w Polsce przebadały 47 próbek od 46 kotów i jednego dzikiego kota karakala w niewoli. Spośród nich 29 okazało się pozytywnych dla grypy A (H5N1).

Czternaście kotów zostało poddanych eutanazji, a kolejne 11 zmarło, a ostatni zgon odnotowano 30 czerwca.

Pozytywne próbki zgłoszono z 13 obszarów geograficznych w kraju.

Źródło narażenia "nieznane"

Źródło narażenia na wirusa jest obecnie nieznane, a dochodzenia epizootyczne są w toku.

"Istnieje kilka możliwości źródła infekcji, wśród których koty mogły mieć bezpośredni lub pośredni kontakt z zakażonymi ptakami lub ich środowiskiem, jeść zakażone ptaki lub jeść żywność skażoną wirusem" - powiedziała WHO, dodając, że władze badają "wszystkie potencjalne źródła i do tej pory nie wykluczyły żadnego".

Spośród 25 kotów, dla których dostępne są informacje, dwa były na zewnątrz, 18 było w pomieszczeniach z dostępem do balkonu, tarasu lub podwórka, a pięć bez dostępu do środowiska zewnętrznego. Siedem z 25 kotów podobno miało okazję do kontaktu z dzikimi ptakami.

Bieżące monitorowanie

WHO stwierdziła, że wraz z Organizacją Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAOOtwiera się w nowym oknie) i Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (WOAH), nadal monitoruje szybko rozwijającego się wirusa i aktualizuje zalecenia dotyczące ograniczenia jego rozprzestrzeniania się, a także współpracuje z krajami w zakresie gotowości i reagowania.

Agencja zdrowia ONZ ocenia również istniejące potencjalne wirusy szczepionkowe A(H5N1) za pośrednictwem Globalny system nadzoru i reagowania na grypęOtwiera się w nowym oknie w celu zapewnienia opracowania ważnych potencjalnych wirusów szczepionkowych.

oprac, e-mk, ppr.pl źródło: ONZ - biuro Geneva


POWIĄZANE

Wałek przekaźnika mocy rurowy, znany również jako wałek odbioru mocy (WOM), to k...

Z niczym wyszli wczoraj ze spotkania z premierem Donaldem Tuskiem rolnicy. To je...

Wczoraj, odyło się wspólne posiedzienie  władz rolniczej i pracowniczej Solidarn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę