Kosiniak Kamysz o PSL: nie jesteśmy "zblokowani" przed nowoczesnością

27 kwietnia 2018
Kosiniak Kamysz o PSL: nie jesteśmy "zblokowani" przed nowoczesnością

Nie jesteśmy w żaden sposób "zblokowani" przed nowoczesnością, przed nowymi technologiami, chcemy je wykorzystywać – podkreślił w czwartek w Krakowie prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego poprowadził panel „Rzeczpospolita Samorządowa”, w którym udział wzięli samorządowcy ugrupowania. Dyskusja odbyła się w ramach IV Europejskiego Kongresu Regionów, trwającego w czwartek i piątek w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że PSL będzie broniło polskiej samorządności „przed zakusami tych, którzy chcą scentralizować Polskę”. „Samostanowienie powiatu, regionu, gminy i sołectwa jest dzisiaj dla nas kluczowe” – zaznaczył. Zachęcał wszystkich, także tych nieprzychylnych PSL, do zapoznania się z programem wyborczym „Rzeczpospolita Samorządowa”, który PSL zaprezentowało na konwencji w styczniu w Kraśniku. W programie – mówił szef PSL – są propozycje dla różnych grup wiekowych.

Polityk w czwartek w Krakowie chciał – jak sam powiedział – zwrócić uwagę na „trochę inną twarz Stronnictwa”, czyli na pokolenia 30-, 40- i 20-latków, „którzy każdego dnia przygotowują się do spotkania ze swoimi rodakami, z Polakami, ze swoimi wyborcami”.

Kandydatów w jesiennych wyborach samorządowych określił "inteligentnymi, sprawnymi, młodymi ludźmi, którzy mają swoją historię i mają umiłowanie do tego, skąd wyrastają, do korzeni".

Jednocześnie, podkreślił, ci młodzi członkowie PSL są otwarci na nową rzeczywistość. „Nie jesteśmy w żaden sposób zblokowani przed nowoczesnością, przed nowymi technologiami, chcemy je wykorzystywać” – zaznaczył Kosiniak-Kamysz. Zapewnił, że samorząd PSL będzie współpracował z różnymi środowiskami, bo na tym polega samorządność.

Prezes Stronnictwa ocenił, że solidarność międzypokoleniowa jest fundamentem rozwoju. „Młoda, kobieca, męska, aktywna twarz PSL przy całej sympatii do wąsaczy i tych, którzy są w dostojnym wieku. Balans jest najważniejszy” – przekonywał.

W panelu dyskusyjnym prowadzonym przez Kosiniaka-Kamysza wzięli udział: przewodnicząca Sejmiku Województwa Małopolskiego Urszula Nowogórska, Jolanta Zięba-Gzik z zarządu województwa łódzkiego, burmistrz Kęt Krzysztof Klęczar, 24-letni sołtys Poręby Spytkowskiej Adrian Zaleśny (jeden z najmłodszych sołtysów w Polsce).

Samorządowcy mówili o funkcjonowaniu regionów, z których pochodzą. Wskazywali m.in. na potrzeby inicjatyw oddolnych, współpracy samorządów z rządem, szczególną uwagę zwracali na potrzeby seniorów. Ocenili też, że trzeba w Polsce tworzyć warunki dla młodych, którzy rozważają wyjazd za granicę i przeprowadzać reformy, które zachęciłyby do powrotu tych, którzy już wyjechali.(PAP)

Autor: Beata Kołodziej


POWIĄZANE

Poseł do Parlamentu Europejskiego Pan Krzysztof Jurgiel zadał trzy pytania do Ko...

System graficznego znakowania produktów na froncie opakowania Nutri-Score może w...

85 proc. podmiotów gospodarczych spodziewa się dalszego wzrostu kosztów działaln...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę