europejskie forum rolników 2025

Korzyści Rosji z globalnego ocieplenia szacuje się na ponad 1 bln rubli

17 września 2024
Korzyści Rosji z globalnego ocieplenia szacuje się na ponad 1 bln rubli

Efekt ekonomiczny konsekwencji globalnych zmian klimatycznych dla Rosji może wynieść 1,2 bln rubli wzrostu rocznego PKB (równowartość 0,7% PKB na koniec 2023 r.), jeśli średnioroczna temperatura wzrośnie o 1°C. Takie szacunki podano w raporcie Centrum "Polityka klimatyczna i gospodarka Rosji" Instytutu Prognoz Gospodarczych (INP) Rosyjskiej Akademii Nauk, pisze RBC.

Kalkulacja opiera się na porównaniu ilościowych szacunków możliwych korzyści i strat wynikających z ocieplenia w różnych obszarach gospodarki (rolnictwo, budownictwo, energetyka itp.). Wynikowe szacunki na poziomie 1,2 biliona dolarów to efekt netto (całkowite zyski minus całkowite straty).

Wzrost średniorocznej temperatury w Rosji w ciągu ostatnich dziesięciu lat wyniósł 0,5°C, w strefie arktycznej - 0,7°C. Wzrost średniorocznej temperatury w kraju o 1°C jest możliwy do 2040 roku. Naukowcy zauważają, że Rosja "ociepla się" co najmniej 2,5 razy szybciej niż reszta świata. Świat jako całość ocieplił się o 0,26°C w ciągu dekady w latach 2014-2023, poinformował w czerwcu Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu. Ich zdaniem, planeta osiągnęła "krytyczną dekadę" ze względu na wysokie tempo wzrostu temperatury.

Łączne korzyści dla rosyjskiej gospodarki wynikające ze zmian klimatycznych o 1°C rocznie szacuje się w raporcie na 3,64 bln rubli, a szkody na 2,45 bln rubli. Przewiduje się, że duże korzyści przyniosą rolnictwo i leśnictwo (plus 567 mld rubli do potencjału produkcyjnego). Przede wszystkim pozytywny efekt ekonomiczny może wynikać z dodatkowych zbiorów zbóż ze względu na korzystniejszy klimat (plus 414 mld rubli) oraz dodatkowych dochodów z eksportu zboża ze względu na rosnące ceny światowe spowodowane zmianami klimatycznymi (plus 122 mld rubli).

RBC zauważa również, że w badaniach zwyczajowo rozróżnia się kraje, które skorzystają na globalnym ociepleniu i kraje, które na nim stracą. Dla przykładu w 2019 r. agencja Moody's oszacowała, że największymi wygranymi (pod względem procentowego wzrostu PKB w wyniku zmian klimatu) będą Luksemburg, Austria, Słowenia, Szwecja i Dania, co wiąże się z wpływem na wydajność rolnictwa, zdrowie publiczne, atrakcyjność turystyczną i zużycie energii elektrycznej. Arabia Saudyjska, Hongkong, Malta, Malezja, Algieria stracą najwięcej - szacuje agencja. Przyznali jednak, że takie podejście ma swoje ograniczenia: ekonomiści Moody's nie wzięli pod uwagę wpływu zmian klimatycznych na migrację i konsekwencji geopolitycznych.

oprac, e-mk, ppr.pl


POWIĄZANE

Liczba gospodarstw agroturystycznych stale rośnie, podobnie jak zainteresowanie ...

Donald Tramp, prezydent USA, ogłosił nowe cła, które mają na celu ochronę ameryk...

Według najnowszego badania opinii publicznej, większość społeczeństwa uważa, że ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę