Masz pomysł jak w kuchni wykorzystać owoce, liście lub kwiaty drzew i krzewów dziko rosnących wśród pól? Zastanawiasz się czy z głogu lub jarzębiny można zrobić konfitury? Lubisz gotować i eksperymentować w kuchni ? Jeśli choć raz odpowiesz „tak”, zgłoś się do konkursu Klubu Gaja „Dzikie poznajemy i ... jemy”.
Zapraszamy wszystkie osoby pełnoletnie do nadsyłania do Klubu Gaja swoich autorskich przepisów kulinarnych (preferujemy przepisy wegetariańskie i wegańskie) na przetwory – soki, nalewki, dżemy lub inne dania i słodycze z wykorzystaniem produktów pochodzących z drzew i krzewów występujących w zaroślach śródpolnych takich jak czarny bez, dereń, dzika róża, jarzębina, tarnina, lipa , klon i wiele innych.
Z nadesłanych przepisów, uwzględniających co najmniej jeden produkt pochodzący z dziko rosnących drzew i krzewów śródpolnych, wyłonimy laureatów, których autorskie receptury zostaną opublikowane w broszurze „Dzikie poznajemy i.. jemy”. Dla autora najbardziej oryginalnego przepisu czeka dodatkowo wyjątkowa nagroda - udział w kursie etnobotanicznym. Wszyscy laureaci otrzymają także nagrody książkowe z dziedziny objętej tematem konkursu.
Kwiaty czarnego bzu, młode liście buka czy kiszony dereń są tak smaczne, że nie mogę się nadziwić iż nie jemy ich na co dzień. Takich smakołyków wokół nas jest wiele. Dlatego konkurs „Dzikie poznajemy i.. jemy” jest dla nas możliwością przypomnienia sobie lub odkrycia nowych smaków, które mamy na wyciągnięcie ręki. Zapraszam do eksperymentowania w kuchni i przysyłania do nas swoich autorskich przepisów – zachęca Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.
Celem konkursu „Dzikie poznajemy i... jemy” jest zainteresowanie różnych grup społecznych wykorzystaniem w kuchni produktów pochodzących z drzew i krzewów występujących w zadrzewieniach śródpolnych. Uczestnikami Konkursu mogą być mieszkańcy terenów wiejskich z województw opolskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego, różne podmioty m.in. placówki oświatowe, samorządy, stowarzyszenia, koła gospodyń wiejskich, instytucje, firmy, osoby prywatne, biorące udział w projekcie „Święto Drzewa - wśród pól”. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest przesłanie do Klubu Gaja (pocztą, e-mailem,)zgłoszenia na formularzu, który jest dostępny na podstronie projektu na portalu www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
Ambasadorem konkursu jest Łukasz Łuczaj, znany etnobotanik, autor książek o dzikich roślinach jadalnych i programu telewizyjnego „Dzika kuchnia Łukasza Łuczaja”.
Termin nadsyłania formularzy zgłoszeniowych do dnia 30 listopada 2016 roku.
Regulamin konkursu >>>>>
Formularz zgłoszeniowy do konkursu >>>>>
Konkurs „Dzikie poznajemy i...jemy” prowadzony jest w ramach projektu Klubu Gaja „Święto Drzewa – wśród pól”, który został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Projekt poświęcony jest zadrzewieniom i zakrzewieniom śródpolnym na terenach rolniczych, ich znaczeniu w ochronie różnorodności biologicznej i przeciwdziałaniu zmianom klimatu, a także korzyściom jakie przynoszą one dla zdrowia obywateli i rozwoju zrównoważonego. W ten sposób Klub Gaja zachęca mieszkańców terenów wiejskich do podejmowania lokalnych działań na rzecz ich sadzenia i ochrony. Występujące na obszarach rolniczych różnego typu zadrzewienia stanowią o niepowtarzalnym pięknie krajobrazu i podnoszą walory wypoczynkowe miejscowości. Są także ostoją dzikiej przyrody i wielkim sojusznikiem rolników.
Więcej informacji:
www.wsrodpol.swietodrzewa.pl
www.swietodrzewa.pl
www.klubgaja.pl
Klub Gaja, zdj. KG / M.Karetta