Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kongres w Zakopanem: geotermia w Polsce nie tylko dla ciepłownictwa i rekreacji

24 października 2018
Kongres w Zakopanem: geotermia w Polsce nie tylko dla ciepłownictwa i rekreacji

Geotermia w Polsce może służyć nie tylko sieciom ciepłowniczym czy kąpieliskom, ale może być wykorzystana w rolnictwie ekologicznym, hodowli ryb ciepłolubnych czy w procesie suszenia drewna – przekonywali naukowcy uczestniczący w VI Ogólnopolskim Kongresie Geotermalnym w Zakopanem.

„Obecnie udział ciepłownictwa geotermalnego w Polsce jest zaledwie na poziomie poniżej jednego procenta, ale ta dziedzina będzie się rozwijała. Jest bardzo duża akceptacja społeczna dla geotermii, niestety pokutują jeszcze przekonania, że jest droga i się nie opłaca. Staramy się systematycznie uświadamiać, że warto korzystać z ciepła geotermalnego, które jest bezemisyjne i jest to nasz zasób naturalny” – przekonywała prezes Polskiego Stowarzyszenia Geotermicznego prof. Beata Kępińska.

W Polsce funkcjonuje obecnie sześć ciepłowni geotermalnych. Gorące źródła wykorzystuje także kilkanaście ośrodków rekreacyjnych i uzdrowisk. W Polsce jest także realizowanych kilkanaście odwiertów badawczych, które będą w przyszłości służyły celem eksploatacyjnym.

Jak zauważyła prof. Kępińska, największe zainteresowanie dot. rozwoju geotermii w Polsce idzie w kierunku rekreacji i lecznictwa.

„Przywołam tutaj między innymi rejon Mszczonowa, gdzie budowany jest największy w Europie ośrodek rekreacyjny, który będzie również korzystał z wody geotermalnej” – mówiła.

Jednak geotermia to nie tylko ciepłownictwo i rekreacja. W ostatnich latach następuje w Polsce rozwój tak zwanej płytkiej geotermii, czyli wykorzystanie zasobu przypowierzchniowego ciepła ziemi do innych celów.

„Są w Polsce zupełnie niestandardowe wykorzystania źródeł geotermalnych. Mamy na przykład hodowlę ciepłolubnego łososia atlantyckiego w Trzęsaczu, która z powodzeniem wykorzystuje geotermię” – mówiła prof. Kępińska.

Na Podhalu w zakładzie Polskiej Akademii Nauk w Instytucie Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energią przez kilkanaście lat funkcjonowała eksperymentalna hodowla ryb ciepłolubnych oraz uprawa warzyw, w której ciepło geotermalne było wykorzystywane do ogrzewania upraw pod osłonami. Okazało się, że są to dziedziny, które również znakomicie można rozwijać w Polsce.

„Szybko rozwijające się w Polsce rolnictwo ekologiczne również chce korzystać z tego źródła energii. To bardzo pożądany sposób produkcji żywności, bo coraz częściej odbiorcy takiej żywności chcą wiedzieć, że jest ona produkowana dzięki czystej energii” – zauważyła prof. Kępińska.

Przekonywała, że w Polsce gdzie są odpowiednie zasoby wód geotermalnych, może świetnie rozwijać się właśnie rolnictwo ekologiczne.

„Geotermię można wykorzystać do ogrzewania szklarni. Można również bezpośrednio podgrzewać gleby. Jeśli woda ma odpowiednie parametry, jest schłodzona, to może być stosowana do nawadniania upraw. Można także na wodzie geotermalnej hodować algi, które mają szerokie zastosowanie od żywności przez kosmetyki po biopaliwa” – przekonywała.

„Ciepłem geotermalnym można także podgrzewać boiska sportowe, jak w Uniejowie, można także odladzać ciągi komunikacyjne, tak się dzieje np. w Szwajcarii, w Austrii, może to zrobimy u nas, bo na Podhalu też takie możliwości są” – mówiła.

Woda geotermalna jest też wykorzystywana na Podhalu w procesie suszenia drewna. Taka suszarnia znakomicie działa w ośrodku PAN. To czysty ekologicznie sposób suszenia drewna, które w naturze suszyłoby się około dwa do trzech lat. Tutaj ten proces trwa dwa tygodnie.

W Polsce zostało także wytypowanych kilka miejsc, gdzie mogą powstać elektrownie geotermalne. Oprócz Podhala są to rejony Sudetów, Puszczy Kampinoskiej i Łowicza. Jak wyjaśniła prof. Kępińska, stosując gorącą wodę o temperaturze od 80 – 90 stopni Celsjusza, która podgrzewa inną niskowrzącą ciecz, tworzy się para, która porusza turbinę. W ten sposób można wygenerować prąd o mocy od pół do dwóch megawatów.

 

Szymon Bafia (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę