– Potrzeba zwiększenia innowacji w sektorze rolno-żywnościowym jest związana z koniecznością pogodzenia kilku, tradycyjnie sprzecznych wyzwań stojących przed sektorem rolnym, tj. zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego, a co za tym idzie wzrostu produktywności, jednak w sposób zrównoważony, zmniejszając przy tym presję na dostępne zasoby, czyli glebę, wodę i powietrze – powiedział podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki podczas zorganizowanej dziś konferencji pt.: Innowacyjne rolnictwo: Kierunki rozwoju i instrumenty finansowania, która odbywała się pod Honorowym Patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Wiceminister Zarudzki podkreślił, że takie podejście rodzi zapotrzebowanie na innowacyjne rozwiązania, które powinny znaleźć odzwierciedlenie w instrumentarium polityki rolnej, także w budżecie WPR oraz bezpośrednio w praktyce rolniczej.
Współczesny świat i globalna gospodarka stawiają przed rolnikami nowe wyzwania. Dostosowanie polskiego rolnictwa do wymogów Unii Europejskiej oraz osiągnięcie wyższych dochodów z gospodarstwa wymaga od rolników innowacyjnych pomysłów i stałego przestrzegania wymogów środowiskowych – to przekaz, który był podstawą dyskusji panelowych.
Według wiceministra efektywne wykorzystanie funduszy europejskich jest kluczowym zagadnieniem w kontekście prowadzonej polityki rozwojowej państwa.
– Dążymy do tego, aby ogólne cele rozwojowe na obszarach wiejskich były odpowiednio wspierane także ze środków polityki spójności – zaznaczył wiceminister Zarudzki i dodał, że innowacyjność została silnie wkomponowana także w instrumenty wsparcia PROW 2014-2020.
Głównym instrumentem przyczyniającym się do wdrożenia innowacji w rolnictwie również w zakresie ochrony środowiska i zmian klimatu, jest działanie Współpraca, na które przeznaczono prawie 58 mln euro. Kwestia innowacyjności została także uwzględniona w pozostałych działaniach PROW 2014-2020. W działaniu Współpraca przyjęto model kompleksowego wsparcia tworzenia i funkcjonowania grup operacyjnych na rzecz innowacji oraz realizacji przez te grupy operacji, które prowadzić będą do opracowania nowych i innowacyjnych rozwiązań w zakresie produktów, praktyk, procesów, technologii, metod organizacji i marketingu w sektorach rolnym, spożywczym i leśnym. Beneficjentami tego działania będą grupy operacyjne na rzecz innowacji. Podsekretarz stanu zaznaczył, że w kontekście efektywnej realizacji działania Współpraca, zasadnicze znaczenie ma wzmocnienie mechanizmów transferu wiedzy i innowacji m.in. poprzez doradztwo.
– System doradztwa rolniczego stanowić będzie ogniwo pośrednie pomiędzy ośrodkami naukowymi, a sferą rolnictwa. Poprzez indywidualne doradztwo, uwzględniające konkretne potrzeby rolników, dostarczana będzie praktyczna i aktualna wiedza sprzyjająca wzrostowi innowacyjności gospodarstw – poinformował Ryszard Zarudzki i dodał, że podjęte też będą działania na rzecz rozwijania wiedzy, umiejętności służb doradczych.
W ramach PROW 2014-2020 przewidziane jest również działanie: Transfer wiedzy i działalność informacyjna. W opinii wiceministra Zarudzkiego realizacja tego działania ma umożliwić zwiększanie bazy wiedzy i innowacyjności na obszarach wiejskich oraz wzmacniać powiązania między rolnictwem i leśnictwem, a badaniami i innowacją.
Wiceminister Zarudzki przedstawił także dodatkowe rozwiązania na rzecz transferu innowacyjnych rozwiązań do praktyki rolniczej. Zaliczył do nich m.in. Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, ósmy program ramowy UE „Horyzont 2020”, Krajowe Inteligentne Specjalizacje, a także strategiczny program BIOSTRATEG.
Celem dzisiejszej konferencji było wskazanie priorytetów polityki rozwoju obszarów wiejskich i instrumentów finansowania innowacyjnych rozwiązań w rolnictwie.
MRiRW