Komunikat został opracowany na podstawie interpretacji wyników z obserwacji przeprowadzanych w ramach funkcjonowania sieci obserwacyjno-badawczej wód podziemnych PIG-PIB. Na Dolnym Śląsku utrzymywał się niski stan wód podziemnych.
Przy założeniu niekorzystnych warunków meteorologicznych w okresie od 1 do 30 czerwca 2020 roku w naszym województwie prognozuje się dalsze występowanie niżówki hydrogeologicznej.
Na obszarach objętych niżówką mogą wystąpić utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny. Obecna sytuacja hydrogeologiczna w kraju określa stan, w którym nie pojawią się trudności w zaopatrzeniu w wodę z komunalnych i przemysłowych ujęć wód podziemnych użytkujących głębsze poziomy wodonośne.
Kwiecień był skrajnie suchy pod względem opadów atmosferycznych. W większości stacji, w których prowadzone były obserwacje nie odnotowano opadów lub odnotowano opady o bardzo niskich wartościach (rzędu części milimetra, rzadziej kilku milimetrów). Na przeważającym obszarze kraju doszło do obniżenia się średniego poziomu wód podziemnych w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zjawisko to zostało zaobserwowane również w systemach wodonośnych o zwierciadle swobodnym i napiętym. Jednocześnie komunikat mówi, że „wielkość rezerw zasobów zmiennych wód podziemnych w poziomach wodonośnych o zwierciadle swobodnym utrzymywała się na poziomie bezpiecznym dla zaopatrzenia ludzi w wodę”.
Wyjątek stanowiły: Rogóźno (woj. kujawsko-pomorskie), Płock (woj. mazowieckie) oraz Aleksandria (woj. śląskie).
Podczas całego okresu raportowania stwierdzono stan zagrożenia hydrogeologicznego, wynikającego z niskiego stanu wód podziemnych. Niżówka hydrologiczna zwiększyła nieznacznie swój zasięg w stosunku do stanu z marca tego roku w granicach województwa lubelskiego i opolskiego. Obecnie niżówka utrzymuje się w części województw: pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, wielkopolskiego, mazowieckiego, dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i lubelskiego.
Komunikat o bieżącej sytuacji hydrogeologicznej jest dostępny w całości na stronie internetowej państwowej służby hydrogeologicznej pod adresem:
https://www.pgi.gov.pl/psh/psh-2/aktualna-sytuacja-hydrogeologiczna
Zobacz Rozkład wahań swobodnego zwierciadła wód podziemnych w kwietniu 2020 r. (PDF - 22 kB)
dodr.pl