aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Komisja Rolnictwa PE wspiera propozycję dot rolnictwa węglowego

12 września 2023
Komisja Rolnictwa PE wspiera propozycję dot rolnictwa węglowego

Na wznowionej sesji 30 sierpnia Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego przegłosowała opinię posła Martina Hlaváčka (Renew, CZ) w sprawie ram certyfikacji usuwania dwutlenku węgla, zatwierdzając ją zdecydowaną większością głosów. Głosowanie to stanowi jasny sygnał Komisji Rolnictwa: rolnictwo węglowe jest częścią rozwiązania, a rolnicy/leśnicy muszą być w centrum tego nowego modelu.

Pod przewodnictwem czeskiego sprawozdawcy, Komitet osiągnął szereg kompromisów, które gwarantują kompleksowe podejście do rolnictwa węglowego w gospodarstwach rolnych lub lasach. Zatwierdzona opinia zmodyfikowała wniosek Komisji poprzez uwzględnienie działań związanych z łagodzeniem zmian klimatu i przystosowaniem się do nich. Komisja wysłuchała prośby społeczności rolniczej UE. Umożliwi to nagradzanie dodatkowych wyników w zakresie ochrony środowiska i zapewni ciągłość istniejących programów rolnictwa węglowego poprzez uproszczenie procesu i pozbycie się niepotrzebnych obciążeń administracyjnych. Istotne jest, aby wszystkie wysiłki już poczynione przez rolników, leśników i spółdzielnie rolnicze zostały docenione, co również zachęci do przeprowadzenia transformacji.

Copa i Cogeca z zadowoleniem przyjmują uwzględnienie redukcji emisji gazów cieplarnianych w zakresie, środki wprowadzone w celu zapobiegania zawłaszczaniu gruntów (umieszczając leśników i rolników w centrum systemu), uznanie roli spółdzielni rolniczych, a także wybór bardziej odpowiedniego poziomu bazowego dla charakterystyki rolnictwa węglowego.

Komisja Ochrony Środowiska Naturalnego, która ma kompetencje w zakresie tego wniosku, powinna należycie uwzględnić niniejszą opinię przed głosowaniem, które odbędzie się 2 października 2023 r. Liczymy na wsparcie posłów do Parlamentu Europejskiego, aby zapewnić, że europejskie sektory rolnictwa i leśnictwa mogą być częścią rozwiązania w walce ze zmianą klimatu poprzez magazynowanie węgla w glebie i biomasie.

oprac, e-mk ppr.pl na podst źródło: COPA & COGECA


POWIĄZANE

27 czerwca 2024 r. ruszy nabór wniosków na inwestycje zapobiegające rozprzestrze...

Ukraińscy urzędnicy odpowiedzialni za współpracę zagraniczną w sektorze produktó...

W sezonie Polacy chętnie kupują truskawki prosto od rolnika albo na bazarku. Wyb...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę