Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Komisja PE chce, by do 2030 r. udział OZE wyniósł 35 proc.

28 listopada 2017
Komisja PE chce, by do 2030 r. udział OZE wyniósł 35 proc.

Komisja przemysłu Parlamentu Europejskiego zagłosowała we wtorek za tym, żeby do 2030 r. 35 proc. zużywanej w UE energii pochodziło ze źródeł odnawialnych (OZE). To bardziej ambitny cel niż ten uzgodniony wcześniej przez kraje UE.

W 2014 roku na szczycie UE państwa członkowskie uzgodniły, że udział energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych (OZE: energia wiatrowa, słoneczna, hydroelektryczna, energia oceanów, energia geotermalna, z biomasy i biopaliw) w ogólnym zużyciu energii przez UE powinien wynieść 27 proc. do 2030 roku. Ten cel poparła też Komisja Europejska. Obecnie Parlament Europejski pracuje nad tymi regulacjami.

Europosłowie komisji przemysłu, badań naukowych i energii chcą jednak, żeby UE postawiła sobie bardziej ambitny cel - 35-procentowy udział OZE w ogólnym zużyciu energii do 2030 r. i taki scenariusz poparli w środowym głosowaniu. Nie opowiedzieli się jednak za wprowadzeniem celów dotyczących udziału OZE dla poszczególnych krajów UE.

Komisja poparła też zmiany w unijnych przepisach dotyczących energii odnawialnej, dzięki którym produkcja energii z "zielonych" źródeł przez gospodarstwa domowe, jak i instalacja systemów magazynowania tej energii staną się wolne od jakichkolwiek opłat i podatków.

Eurodeputowani chcą też pomóc ludziom zakładającym spółdzielnie produkcji energii ze źródeł odnawialnych w ich społecznościach; tym, którzy chcą np. wspólnie montować panele słoneczne lub turbiny wiatrowe. Zwrócili się do państw członkowskich o zapewnienie tego, aby konsumenci, w szczególności gospodarstwa domowe, mogli przyłączyć się do takich społeczności bez konieczności spełnienia "nieuzasadnionych warunków lub procedur".

Rezolucję w sprawie odnawialnych źródeł energii poparło 33 eurodeputowanych, 14 było przeciw, a 7 wstrzymało się od głosu.

W drugiej popartej w środę rezolucji europosłowie opowiedzieli się za tym, aby UE przyjęła jako cel efektywności energetycznej do 2030 r. ograniczenie zużycia konsumpcji energii o 40 proc. KE proponowała wcześniej cel 30-procentowy. W tym przypadku 33 europosłów było za, 30 przeciw, a 2 wstrzymało się od głosu.

"Europa potrzebuje więcej ambicji w zakresie odnawialnych źródeł energii, aby sprostać zobowiązaniom paryskim, przeciwdziałać zmianom klimatycznym i przeprowadzić transformację energetyczną. Komisja ds. przemysłu i energetyki poparła podniesienie udziału energii ze źródeł odnawialnych na poziomie UE z 27 proc. do 35 proc., aby produkcja na własne potrzeby stała się prawem, aby zapewnić bezpieczeństwo i pewność inwestorom oraz zwiększyć ambicję w dekarbonizacji sektorów transportu, ogrzewania i chłodzenia" - powiedział w środę sprawozdawca rezolucji ds. odnawialnych źródeł energii Jose Blanco Lopez.

Obie rezolucje mają być poddane pod głosowanie w styczniu na posiedzeniu plenarnym PE. Jeśli zostaną uchwalone, rozpoczną się negocjacje z krajami członkowskimi w ramach Rady UE nad ostatecznym kształtem nowego prawa.

 

Łukasz Osiński (PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę