MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Komisja AGRI Parlamentu Europejskiego zagłosowała za zrównoważonym podejściem do dobrostanu zwierząt na terenie gospodarstw

4 listopada 2021
Komisja AGRI Parlamentu Europejskiego zagłosowała za zrównoważonym podejściem do dobrostanu zwierząt na terenie gospodarstw

W ubiegłym tygodniu Komisja AGRI Parlamentu Europejskiego zdecydowaną większością przyjęła stanowisko dotyczące implementacji sprawozdania poświęconego dobrostanowi zwierząt. Copa i Cogeca z radością przyjęły prace w zakresie konsultacji prowadzonych przez sprawozdawcę Jeremy’ego Decerle’a (FR, Renew), które pozwoliły opracować ambitny i zrównoważony tekst skupiający się na środkach oraz rozwiązaniach pozwalających wspierać wysiłki podejmowane przez unijnych rolników w zakresie dobrostanu zwierząt.

W reakcji na dzisiejsze głosowanie p. Ramon Armengol, przewodniczący Cogeca, powiedział: „Europejscy rolnicy już dziś stosują najwyższe standardy w zakresie dobrostanu zwierząt, więc cieszy nas, że COM AGRI doceniła ten fakt. Europejscy rolnicy i spółdzielnie zgadzają się pójść jeszcze dalej, wsłuchując się w wezwania ze strony pozostałej części społeczeństwa. Aby to osiągnąć, potrzebujemy spójnych środków, narzędzi, nauki i polityki w zakresie handlu. Sprawozdanie, które było przedmiotem dzisiejszego głosowania zawierało kilka bardzo rozsądnych propozycji wychodzących na przeciw tym potrzebom, nie pozostawiając nikogo z tyłu.” Wspieramy to podejście i mamy nadzieję, że Parlament Europejski zaakceptuj przyjęte dziś propozycje w czasie głosowania na grudniowej sesji plenarnej.

Copa i Cogeca popierają większość poprawek kompromisowych, które zostały dziś przyjęte, zaczynając od wezwania o podejmowanie decyzji w zakresie dobrostanu zwierząt w oparciu o naukowe dowody i oceny skutków przygotowane przed rozpoczęciem wdrażania nowych opartych na naukowych Koniecznym jest, aby wszelkie nowe propozycje uwzględniały skutki gospodarcze, środowiskowe oraz społeczne. Zapewniono okres przejściowy, planowane są odpowiednie środki w zakresie handlu. Jak zwracali na to uwagę eurodeputowani w głosowaniu, rolnicy muszą mieć wsparcie w czasie tranzycji i nie mogą być jedynymi ogniwami łańcucha rolno-spożywczego, które ponoszą koszty tych zmian.

Copa-Cogeca uważa, że wszystkie zwierzęta hodowlane w Europie powinny być przetrzymywane w warunkach zgodnych ze specyfiką ich gatunku i danymi systemami produkcji, uwzględniającymi regionalne i geograficzne warunki miejsc, gdzie zlokalizowane są gospodarstwa.

Jeśli chodzi o obawy dotyczące kwestii oznaczania dobrostanu zawarte w raporcie, to Copa i Cogeca uważają, że system oznaczeń powinien być także silnym narzędziem edukacji, ponieważ wiedza konsumentów na temat dobrostanu zwierząt często opiera się bardziej na oczekiwaniach niż na rzeczywistości systemu hodowlanego. Europejscy producenci stosują jedne z najwyższych na świecie standardów w zakresie dobrostanu zwierząt. Taka postawa powinna być należycie waloryzowana za pomocą przyszłego systemu oznaczania, który będzie częścią silnych i prostych ram prawnych. Powinna ona być także podkreślana w kontekście handlu międzynarodowego.

Copa i Cogeca z radością powitały wezwania do wzajemności w umowach handlowych z państwami trzecimi w kwestii standardów w zakresie dobrostanu zwierząt. Należy o nie dbać i zachęcać do ich przestrzegania w czasie przygotowywania nowych umów oraz rewizji dotychczasowych. Do UE powinny być wpuszczane wyłącznie produkty pochodzenia zwierzęcego, co do których mamy pewność, że zwierzęta były hodowane i ubite w sposób równoważny do tego obowiązującego z mocy prawa w UE.

 

Copa - Cogeca


POWIĄZANE

Nowy rok i nowe szanse na otwarcie nowych rynków dla polskiej żywności wysokiej ...

Polska branża cukrownicza, od dekad oparta na węglu, stoi dziś przed kluczowym w...

Aplikacje IoT służą zintegrowaniu urządzeń, sensorów i całej infrastruktury, dzi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę