aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kombucha – tradycja i wzmacniająca innowacyjność

30 grudnia 2016
Kombucha – tradycja i wzmacniająca innowacyjność

Kombucha - eliksir długowieczności, czyli grzyb herbaciany w postaci ekologicznego mikrobiologicznego napoju herbacianego, robi karierę. Znany już w starożytności, trafił pod mikroskopy wielu naukowców w pierwszych latach ubiegłego wieku, a 8 lat temu do Katedry Toksykologii i Bromatologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Teraz na półki dobrych sklepów.


Podczas niedawnej X Ekogali w podrzeszowskiej Jasionce eliksiry długowieczności kombucha spotkały się z dużym zainteresowaniem konsumentów szukających EKO żywności. A jeśli producent wzmacnia ten herbaciany napój turbo doładowaniem w postaci chmielu, mięty i pokrzywy, to powodzenie murowane. Tak zrobiła Naturia S.C. z Jastkowa, należąca do Stowarzyszenia „Polska Ekologia” i stworzyła trzy eliksiry długowieczności, czyli kompozycje z kombuchy o właściwościach probiotycznych: kombucha z chmielem – co nasila działanie antyoksydacyjne; z miętą – mającą działanie przeciwbakteryjne i uspokajające oraz wzmacniające układ trawienny. Trzecia odmiana to napój herbaciany z pokrzywą uważaną za naturalny antybiotyk.


Godna pochwały innowacyjność, która jest kluczem do przyszłości dla polskich firm, jak głosi diagnoza postawiona podczas VIII Forum Rynku Spożywczego i Handlu w trakcie debaty pt. „Innowacyjny przemysł spożywczy, napojowy i alkoholowy w Polsce”.Sylwia Pająk współwłaścicielka „Naturii” - ”W 2013 r. podjęliśmy współpracę z Panią profesor Ewą Solarską z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie, pod której kierownictwem badacze wzięli pod lupę napój z kombuchy potwierdzając jego właściwości prozdrowotne. W 2014r wykonane były kolejne badania na napoju. Trudno wyliczyć wszystkie zdrowotne właściwości  - łódzcy badacze zwrócili uwagę na usprawnienie pracy wątroby, nerek, systemu trawiennego i moczowego, działa wzmacniająco na system immunologiczny i odtruwająco – zwłaszcza w zanieczyszczonym środowisku; odchudza, podnosi energię i odmładza”.

 


Opinie zawsze były i są pełne zalet i znalazły odbicie w kondycji zdrowotnej 100 latków na Kaukazie, zbadanej przez japońskich lekarzy. Stąd obiegowa nazwa to grzyb japoński, chociaż to raczej porost gromadzący kilka kolonii drożdży i szczepów pożytecznych bakterii żyjących w symbiozie.-„Prowadzę pierwszą i jak dotąd jedyną w Polsce ekologiczną plantację chmielu, który jest przetwarzany w ekologiczny granulat chmielowy. Inne surowce użyte do produkcji są także ekologiczne, a napój ma Certyfikat Zgodności produktu ekologicznego. Prezentując kombuchę na Targach Eko w różnych częściach Polski spotyka się ona z ogromnym zainteresowaniem wśród konsumentów” – dodaje Sylwia Pająk.

 


Nic dziwnego, gdyż rosnąca świadomość konsumentów powoduje, iż poszukują oni produktów wysokiej jakości, zdrowych i tradycyjnych, nawet gdy ta tradycja liczy się w setkach lat.

=====================================================

 

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przetwórców i Producentów Produktów Ekologicznych Polska Ekologiaskupia osoby i firmy zajmujące się produkcją żywności z surowców ekologicznych certyfikowanych(!) Ideą naczelną Stowarzyszenia jest reprezentowanie całej branży żywności ekologicznej, przy aktywnej pracy na rzecz rozwoju EKO rynku. Przez 10 lat funkcjonowania Stowarzyszenie zorganizowało wiele akcji promujących najbardziej wartościową polską żywność w kraju i za granicą. Od 2015 roku realizuje 3-letnią kampanię promocji polskiej żywności ekologicznej w USA, Japonii i Singapurze.


Polacy coraz bardziej cenią zdrową żywność: naturalną, świeżą, z pewnego źródła, z certyfikatem i dobrej marki – to wynik badania zrealizowanego przez Ośrodek Ewaluacji, zatytułowanego „Kogo nęci zdrowie jedzenie”. Jeśli na certyfikowaną żywność zwraca uwagę już 34% Polaków, to w pewnej części jest to zasługa Stowarzyszenia „Polska Ekologia”.


Prezesem tej organizacji jest Paweł Krajmas, doświadczony i dyplomowany arcymistrz masarstwa, autorytet w zakresie produkcji żywności ekologicznej, nagradzany i znany społecznik na Podkarpaciu.


O żywotne sprawy Stowarzyszenia od 10 lat dba Jolanta Lyska dyrektor generalny, dobry duch całego ugrupowania.


Ekologiczne metody produkcji żywności przyczyniają się do ochrony zdrowia społeczeństwa, pozwalają zachować bioróżnorodność środowiska, zgodnie z hasłem: Euroliść symbolem najwyższej jakości produktu.
Stowarzyszenie "Polska Ekologia"


POWIĄZANE

W dniach 17-18 czerwca 2024 roku w Choťovicach w Czechach odbyło się spotkanie p...

Przemyt migrantów: większa rola Europolu w zwalczaniu przemytu migrantów Przedst...

W dzisiejszych warunkach ważne jest, aby małe i średnie ukraińskie przedsiębiors...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę