Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

Polskie papryki, cukinie i bakłażany z południa Mazowsza! Sezon w pełni

9 sierpnia 2024
Polskie papryki, cukinie  i bakłażany z południa Mazowsza! Sezon w pełni

Właśnie teraz, w pełni lata, jest najlepszy czas na cieszenie się pełnią smaków i kolorów polskich papryk, cukinii i bakłażanów! To okres, kiedy te warzywa są najsmaczniejsze, najzdrowsze i, co równie ważne, najtańsze. Warto zatem wykorzystać tę okazję do zrobienia zapasów, aby cieszyć się nimi przez cały rok. Sprawdź, dlaczego warto sięgnąć po warzywa z południa Mazowsza i jak zachować ich smak na zimowe miesiące.

Skarby z południa Mazowsza

Ogromna część polskich papryk, cukinii i bakłażanów pochodzi właśnie z południa Mazowsza. Region ten, znany z doskonałych warunków do uprawy warzyw, staje się swoistym zagłębiem tych pysznych
i zdrowych produktów. Dzięki unikalnemu mikroklimatowi i żyznym glebom, warzywa stąd są wyjątkowo smaczne i pełne wartości odżywczych.

Pełnia smaku i zdrowia

Sezon na papryki, cukinie i bakłażany jest w pełni. Teraz są one najbardziej soczyste i aromatyczne. Dzięki temu, że dojrzewają w naturalnym tempie, są bogate w witaminy i minerały. Regularne spożywanie tych warzyw wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, dostarczając cennych składników odżywczych i antyoksydantów.

Oszczędność i korzyści

Kupowanie warzyw w sezonie to nie tylko kwestia smaku, ale również oszczędność. Ceny są teraz najniższe, co pozwala na zakup większej ilości za mniejszą kwotę. To idealny moment, aby zrobić zapasy i cieszyć się tymi warzywami przez cały rok. Można je jeść codziennie w różnych formach oraz przygotować zapasy w formie przetworów i mrożonek.

papryki cukienie

5 sposobów na zachowanie smaku na zimę

  1. Mrożenie - pokrój warzywa na kawałki, blanszuj i zamroź w woreczkach strunowych. To najprostszy sposób na zachowanie smaku i wartości odżywczych.
  2. Przetwory w słoikach - przygotuj leczo, ajwar czy marynowane papryki. Przechowywane
    w słoikach, zachowają świeżość i smak na długi czas.
  3. Suszenie - cienko pokrojone plastry cukinii i bakłażanów susz w suszarce do warzyw. Idealne jako zdrowa przekąska lub dodatek do potraw.
  4. Pikle i kiszonki - papryki i cukinie doskonale nadają się do kiszenia. Fermentacja wzbogaca je o probiotyki, które są korzystne dla jelit.
  1. Pasty i przeciery - zrób pasty z papryki i bakłażanów, które będą świetnym dodatkiem do kanapek i dań obiadowych. Przeciery z cukinii mogą być bazą do zimowych zup i sosów.

 

Teraz, kiedy sezon jest w pełni, warto zainwestować czas i niewielkie środki w przygotowanie zapasów. Dzięki temu, przez cały rok możemy cieszyć się smakiem lata, jednocześnie oszczędzając pieniądze i dbając o zdrowie.

Moc Polskich Warzyw

Moc Polskich Warzyw to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w projekcie biorą również: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów
i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kampania jest finansowana ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw (#Fundusze Promocji).

W lipcu 2024 r. zainaugurowano już piątą z kolei odsłonę kampanii, która z roku na rok przybiera na sile dzięki stosowaniu innowacyjnych metod i docieraniu do coraz większego grona konsumentów.

papryki cukienie

Przepisy, porady i więcej informacji znajdziesz na www.mocpolskichwarzyw.pl oraz na kanałach kampanii w social mediach.

 

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Po raz szósty Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego zaprasza dzieci rolników...

 Trwa nabór na aplikację rzecznikowską. To trzyletni proces uzyskiwania kwalifik...

Drożyzna nie odpuszcza. Do tego w sklepach widać mocne przetasowania wśród lider...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę