W czerwcu br. indeks światowych cen żywności FAO wyniósł 163,4 pkt i wobec zmienionego indeksu z maja wzrósł o 4,2% (6,6 pp.). Był to już piąty miesiąc z rzędu podwyżki cen żywności na świecie i najwyższy miesięczny wzrost w ciągu ostatnich czterech lat.
W porównaniu do czerwca 2015 r. indeks FAO był jeszcze o 1% niższy. W czerwcu br. podrożały wobec maja wszystkie towary wchodzące w skład indeksu, oprócz olejów roślinnych (-0,8%). Najbardziej wzrosły ceny cukru (+14,8%) i artykułów mleczarskich (+7,8%), a w mniejszym stopniu również zbóż (+2,9%) i mięsa (+2,4% do 158,3 pkt).
Już trzeci miesiąc z rzędu wzrosły średnie ceny wszystkich gatunków mięsa, głównie wieprzowiny i baraniny, a mniej znacząco także wołowiny i drobiu. Wieprzowina w UE podrożała na skutek niedostatecznej podaży żywca i niższej wagi poubojowej oraz dzięki wzmożonemu popytowi eksportowemu ze strony krajów azjatyckich. W Oceanii ponownie wzrosły ceny eksportowe wołowiny i baraniny ze względu na ograniczoną podaż. Ceny drobiu rosną umiarkowanie, a od początku roku podwyższyły się już o 10%, wspierane wysokim eksportem m.in. z Brazylii.
W sektorze zbóż podwyższyły się po raz kolejny znacznie ceny kukurydzy, co zostało spowodowane ograniczoną podażą eksportową w Brazylii. Ceny pszenicy wzrosły w pierwszej połowie miesiąca, a następnie spadły z uwagi na prognozy rekordowych zbiorów pszenicy w USA oraz lepsze od spodziewanych perspektywy zbiorów w basenie Morzą Czarnego.
FAMMU/FAPA na podst. FAO z dn. 7.07.16