Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kolejny park narodowy zagrożony

24 listopada 2016
Kolejny park narodowy zagrożony

Górskiemu obszarowi „Piryn” grozi wpisanie na listę obszarów zagrożonych Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bułgarski park słynie z bogactwa fauny i flory, które niedługo mogą zostać zniszczone w wyniku wycinki lasów i budowy ośrodków narciarskich. WWF apeluje do rządu Bułgarii o wstrzymanie planów zniszczenia przyrody Pirynu.

Projekt planu zarządzania Parkiem Narodowym Pirynu pozwala na zabudowę ponad 12-krotnie większego obszaru niż obecnie i udziela zezwolenia na wycinkę drzew z zamiarem sprzedaży z prawie 60% terytorium chronionego obszaru. Plan na najbliższe 10 lat może wkrótce zostać zatwierdzony przez bułgarski rząd.

Park Narodowy Pirynu znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO ze względu na wyjątkowe piękno górskich krajobrazów, jezior polodowcowych, stale ewoluującą florę. W naturalnych lasach iglastych Pirynu rośnie stara, endemiczna Sosna Bajkuszewa. Mająca prawdopodobnie 1 300 lat sosna jest uważana za najstarsze drzewo na Półwyspie Bałkańskim. Park jest także domem dla niedźwiedzi brunatnych, wilków, kozic i 159 gatunków ptaków, wśród których znajduje się najrzadszy europejski dzięcioł trójpalczasty.

Dewastacja gór Piryn już się rozpoczęła. Jak dotąd wycięto stare lasy w okolicach miast Bansko i Dobriniszte, głównie dla rozbudowy infrastruktury narciarskiej. „Prawo krajowe, dyrektywy europejskie i traktaty międzynarodowe powinny zapewnić przyrodzie Pirynu ochronę. Niestety, proponowany plan zarządzania przewiduje budowę nowych stref narciarskich, a także rozbudowę już istniejącej. Byłoby to naruszeniem zobowiązań wobec UNESCO, które wcześniej zaakceptował bułgarski rząd” mówi Dariusz Gatkowski z WWF Polska.

Aby powstrzymać dalszą wycinkę lasów i zapewnić lepszą ochroną Pirynu, WWF zachęca do wysyłania e-maila do premiera Bułgarii Bojko Borisowa. Treść proponowanego listu wzywa do zaniechania zatwierdzenia nowego planu zarządzania parkiem i położenia większego nacisku na ochronę przyrody Pirynu - obszaru Natura 2000 oraz przyrodniczego obiektu światowego dziedzictwa UNESCO. Pomóż chronić ten niezwykły obszar wysyłając wiadomość do premiera Bułgarii na: https://makeyourmark.panda.org/pirin

WWF wraz z bułgarskimi organizacjami pozarządowymi pracuje na rzecz zrównoważonego rozwoju na terenie Parku Narodowego Pirynu już ponad dekadę. Wioski i miasteczka otaczające Piryn są świetną bazą wypadową dla turystów. Park udostępniony jest dla turystyki pieszej, kolarstwa górskiego, skialpinizmu, kajakarstwa i innych atrakcji na świeżym powietrzu w taki sposób, aby nie niszczyć cennych lasów i nie zagrażać krajobrazowi Pirynu. Zdaniem WWF, priorytetem dla tego wyjątkowego obszaru powinien być zrównoważony rozwój, będący dobrym rozwiązaniem zarówno dla przyrody jak i ludzi.

„Mamy niewiele czasu, aby wstrzymać przyjęcie destrukcyjnego planu zarządzania. Po jego akceptacji, zatrzymanie budowy i wylesiania Pirynu może być bardzo trudne. Wszyscy możemy przyczynić się do ochrony tego obszaru, popularnego również wśród polskich turystów.” dodał Dariusz Gatkowski.

Informacje o firmie

infowire.pl


POWIĄZANE

Trwa serial związany ze zwrotami gruntów rolnych dzierżawionych przez podmioty (...

Integracja ukraińskiego rynku rolnego z Unią Europejską wymaga zwiększenia ogóln...

Według stanu na 21 listopada cukrownie zrzeszone w Krajowym Stowarzyszeniu Produ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę