Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kolejne ogniska HPAI na Lubelszczyźnie

3 stycznia 2020
Kolejne ogniska HPAI na Lubelszczyźnie

Sytuacja w województwie lubelskim staje się coraz bardziej niebezpieczna dla pozostałych producentów drobiu w tym regionie, który uznawany jest za obszar o dużej koncentracji ferm drobiarskich. Badania krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków potwierdzają, że mamy już trzy komercyjne fermy z dodatnim wynikiem w kierunku wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Polskie władze weterynaryjne wydały oficjalny komunikat, że w dniu 31 grudnia 2019 r. w godzinach popołudniowych potwierdzono wystąpienie pierwszego w 2019 r. ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8 w gospodarstwie, w którym utrzymywano 12 089 indyków. Gospodarstwo znajduje się w gminie Uścimów, w powiecie lubartowskim, w województwie lubelskim. Tego samego dnia wieczorem, otrzymano z   Państwowego Instytutu  Weterynaryjnego PIB w Puławach wyniki badań, potwierdzające wystąpienie wysoce zjadliwej grypy ptaków w dwóch kolejnych gospodarstwach utrzymujących indyki na terenie gminy Uścimów w powiecie lubartowskim. Sytuacja rozwija się dynamicznie.

Główny Lekarz Weterynarii w dniu 31 grudnia 2019 r. poinformował Komisję Europejską o wystąpieniu HPAI w Polsce za pośrednictwem systemu ADNS. W efekcie, należy się spodziewać, że KE wyda właściwą decyzją uznającą ustalone w województwie lubelskim obszary zapowietrzone i zagrożone, co pozwoli na uniknięcie zbędnych barier w handlu wewnątrzwspólnotowym. W praktyce oznacza to, że pozostałe państwa członkowskie będą stosować ograniczenia handlowe w oparciu o zasadę „regionalizacji”, czyli tylko do określonych rejonów Polski.

Pomimo, że zgodnie z unijnym prawem ograniczenia w przemieszczaniu i handlu drobiem żywym oraz produktami drobiarskimi na terenie Unii Europejskiej podlegają zasadom regionalizacji, to jednak możemy się spodziewać nałożenia restrykcji eksportowych dla całego kraju ze strony niektórych państw trzecich. Taka sytuacja może się okazać bolesna dla krajowych eksportów piskląt jednodniowych i mięsa drobiowego.

Państwowy Instytut  Weterynaryjny - PIB w Puławach potwierdził, że mamy do czynienia z wirusem podtypu H5N8. Wirus może się rozprzestrzeniać w szybkim tempie. Poza ptakami padłymi na fermach indyków pojawiają się również doniesienia o znalezieniu martwych ptaków dzikich. W regionie, gdzie zdiagnozowano wirusa HPAI znajduje się dużo gospodarstw utrzymujących indyki i gęsi. Aby zminimalizować ryzyko przenoszenia wirusa na kolejne fermy lokalne władze weterynaryjne przygotowują się do zlikwidowania ptaków w gospodarstwach kontaktowych, czyli w takich, w których jest możliwość wystąpienia choroby. Trudno oszacować, jaka będzie skala uboju prewencyjnego. Pobierane są również próby do badań w kolejnych gospodarstwach.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina wszystkim hodowcom drobiu o konieczności zachowania szczególnej ostrożności i odpowiednich środków bioasekuracji przy obsługiwaniu drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa. W szczególności należy wdrożyć następujące środki bezpieczeństwa biologicznego:

- zabezpieczyć budynki, w których utrzymywany jest drób przed dostępem dzikich zwierząt, w tym dzikiego ptactwa;

- zabezpieczyć paszę i źródło wody przed dostępem dzikiego ptactwa;

- nie karmić i nie poić drobiu na zewnątrz budynków inwentarskich;

- stosować w gospodarstwie odzież i obuwie ochronne przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu;

- stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób.

Zgodnie z obowiązującym prawem, hodowcy powinni zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu.


Krajowa Izba Producentów Drobiu i Pasz


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę