Produkt polski, Kod 590, godło promocyjne Teraz Polska, certyfikat Polski ślad, WspieramRozwój.pl, aplikacja Pola. Te wszystkie oznaczenia możemy znaleźć na produktach. Mają nam one pomóc rozpoznać czy dany produkt jest – no właśnie – polski. Jakie kryteria stosują te oznaczenia? Czy przypadkiem nie wprowadzają nas one w błąd? Które z nich jest najlepsze?
Oznaczenie Produkt polski
Produkt polski to ustawowe oznaczenie produktów spożywczych wytworzonych w Polsce z użyciem polskich surowców. Wprowadzone zostało Ustawą z dnia 4 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Przepisy te dają producentom możliwość dobrowolnego wyróżniania na rynku towarów wyprodukowanych w Polsce z polskich surowców poprzez oznakowanie ich informacją Produkt polski w formie opisowej lub graficznej.
Jak można było przeczytać na rządowej stronie internetowej, celem regulacji było umożliwienie konsumentom „odnalezienia na sklepowej półce krajowego asortymentu”. Ustawa pozwala używać prostej grafiki nawiązującej do polskiej flagi.
Ustawa z listopada 2016 r. weszła w życie 1 stycznia 2017 r. i jednocześnie wprowadziła obowiązek wycofania z obrotu do 31 grudnia 2017 r. artykułów rolno-spożywczych, które soznakowane znakiem graficznym zawierającym informację Produkt polski niezgodną ze wzorem określonym w uchwalonych przepisach.
Kiedy można używać oznaczenia?
Zalety:
Problemy i wady:
Rekomendacje:
oprac, e-mk, ppr.pl