Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KIR: szybkie płatności internetowe Paybynet dostępne dla płatników KRUS

10 kwietnia 2018
KIR: szybkie płatności internetowe Paybynet dostępne dla płatników KRUS

Rolnicy odprowadzający składki z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego do KRUS, już w najbliższym kwartale będą mogli skorzystać z „e-składki KRUS - poinformowała w poniedziałek Krajowa Izba Rozliczeniowa.

Jest to nowe narzędzie oparte o usługę szybkich płatności internetowych Paybynet. Według KIR, płatności online typu pay-by-link realizowane w ramach tej usługi są wygodną, szybką i bezpieczną metodą realizacji transakcji, od lat doskonale znaną klientom polskich e-sklepów.

„E-składka KRUS”, która została uruchamionia na początku kwietnia br. będzie dostępna dla wszystkich użytkowników Portalu eKRUS.gov.pl, świadczącego usługi on-line dla ubezpieczonych w tym systemie i zgłoszonych do ubezpieczenia członków ich rodzin.

Uruchomienie e-składki jest efektem współpracy Krajowej Izby Rozliczeniowej (KIR) z Kasą Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS).

Cyfryzacja usług publicznych dotyczy również takich podmiotów jak KRUS. Rolnicy już od pewnego czasu mają zdalny dostęp m.in. do swoich danych ewidencyjnych, przebiegu historii ubezpieczenia, wykazu składek, ich bieżącej wysokości, informacji o zbliżających się terminach płatności poprzez Portal eKRUS – poinformował wicedyrektor Biura Informatyki i Telekomunikacji KRUS Karol Tomczak.

"Uruchomienie płatności internetowych to ważny etap w rozszerzeniu pakietu usług on-line dla ubezpieczonych w KRUS, a także, co istotne z naszej perspektywy, możliwość sukcesywnego odejścia od opracowania, druku i wysyłki, kosztownych i pracochłonnych blankietów papierowych" - podkreślił wicedyrektor.

"Z punktu widzenia płatnika ważne jest, że w usłudze Paybynet wszystkie pola niezbędne do wykonania przelewu są wypełniane automatycznie, co eliminuje możliwość popełnienia błędu przy wprowadzaniu danych" - tłumaczy Przemysław Soboń z KIR.

Jego zdaniem, warto podkreślić, że taki przelew wykonywany jest bezpośrednio z konta płatnika na właściwy rachunek KRUS, bez kierowania pieniędzy na konto instytucji pośredniczącej, co istotnie zwiększa bezpieczeństwo transakcji.

Składki na ubezpieczenie społeczne rolników opłacane są kwartalnie, a termin płatności przypada na ostatni dzień pierwszego miesiąca danego kwartału. Płatność dokonywana jest w pojedynczej transakcji, a następnie rozksięgowana w KRUS odpowiednio na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe. Płatnicy będą mogli skorzystać z nowej opcji płatności już w najbliższym terminie odprowadzenia składki za II kwartał tj. do 30 kwietnia br.

Poza składkami z tytułu ubezpieczenia społecznego, można będzie również dokonać płatności z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego oraz uregulować ewentualne zadłużenie, dostosowując kwotę płatności do bieżących możliwości zobowiązanego.

Płatności internetowe dla użytkowników „e-składki KRUS” obsługuje KIR, kluczowy podmiot infrastruktury polskiego sektora płatniczego. Z płatności Paybynet korzysta ponad 250 banków spółdzielczych, z których korzystają ubezpieczeni w KRUS.

Lista banków umożliwiających swoim klientom korzystanie z Paybynet stale się rozszerza (aktualna lista jest dostępna pod tym linkiem: http://www.paybynet.pl/dla-internauty/sprawdz-swoj-bank/.

KIR został powołany z inicjatywy Narodowego Banku Polskiego, Związku Banków Polskich i 16 banków komercyjnych w celu elektronizacji i profesjonalizacji rozliczeń międzybankowych w Polsce. Jest kluczową firmą obsługującą infrastrukturę polskiego sektora bankowego.

 

Anna Wysoczańska (PAP)


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę