Ptak_Waw_CTR_2024
Biometan_II_Forum_2024

KE chce ściślejszego egzekwowania przepisów prawa konsumenta w UE

26 lipca 2024
KE chce ściślejszego egzekwowania przepisów prawa konsumenta w UE

Komisja opublikowała wczoraj dwa sprawozdania na temat skuteczności transgranicznej współpracy organów ochrony konsumentów i Komisji w zakresie egzekwowania prawa na mocy rozporządzenia w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów.

Sprawozdanie dwuletnie zawiera przegląd działań prowadzonych przez sieć współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów (CPC) w latach 2022–2023 oraz identyfikuje kluczowe tendencje rynkowe, w tym obszary budzące obawy, w przypadku których organy ds. współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów spodziewają się największych wyzwań dla konsumentów w najbliższej przyszłości. W sprawozdaniu stwierdzono, że tematy związane z transformacją cyfrową i ekologiczną, w szczególności sprawiedliwość cyfrowa pod względem przejrzystości cen, influencer marketing, sztuczna inteligencja czy nielegalne twierdzenia dotyczące ekologiczności i pseudoekologiczny marketing, będą nadal określać priorytety sieci CPC w nadchodzących latach. Dane zebrane z corocznych akcji kontrolnych pokazują, że przestrzeganie podstawowych praw konsumentów w internecie nadal utrzymuje się średnio na poziomie około 50%.

W sprawozdaniu ze stosowania rozporządzenia w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów przedstawiono praktyczne stosowanie rozporządzenia w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów od momentu jego wejścia w życie w styczniu 2020 r. oraz wpływ, jaki system współpracy w zakresie egzekwowania prawa wywarł na przestrzeganie przez przedsiębiorców unijnych przepisów w zakresie ochrony konsumentów. Ogólnie rzecz biorąc, w sprawozdaniu stwierdzono, że rozporządzenie w sprawie współpracy w dziedzinie ochrony konsumentów było przydatne w rozwiązywaniu powszechnych naruszeń unijnego prawa konsumenckiego, które mają wpływ na kilka państw członkowskich. Niemniej jednak w sprawozdaniu stwierdzono również, że obecne mechanizmy egzekwowania prawa muszą zostać wzmocnione, aby skutecznie stawić czoła nowym wyzwaniom, takim jak szybkie mnożenie się nielegalnych praktyk na rynkach cyfrowych i niski poziom przestrzegania przepisów, zwłaszcza przez przedsiębiorców spoza UE.

oprac, e-mk, ppr.pl na apodst źródlo; commission europa


POWIĄZANE

Początek września przyniósł wyraźną korektę cen paliw w polskich rafineriach. Ku...

Cynkomet wprowadza na rynek nową rolniczą przyczepę RM-240, specjalnie zaprojekt...

Już po raz siedemnasty Polska Izba Mleka zorganizowała Ranking Spółdzielni Mlecz...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę