aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Kazachstan zwiększa import rosyjskiej pszenicy i mąki

19 czerwca 2024
Kazachstan zwiększa import rosyjskiej pszenicy i mąki

Kazachstan zwiększa import pszenicy i mąki pochodzenia rosyjskiego – podaje APK-Inform, powołując się na oficjalne statystyki.

Tym samym w ciągu 8 miesięcy 2023/24 MY Kazachstan dostarczył 1,59 mln ton pszenicy z Rosji (spadek z 1,47 mln ton w tym samym okresie 2022/23 MY i 1,37 mln ton w 8 miesięcy 2021/22 MY).

W kwietniu tego roku liczba ta przekroczyła także ubiegłoroczny poziom – o 249 tys. ton wobec 203,8 tys. ton w kwietniu 2023 r.

Jednocześnie znacząco wzrósł także import rosyjskiej mąki pszennej do Kazachstanu – podczas gdy we wrześniu-kwietniu 2022/23 MY wyniósł zaledwie 11,8 tys. ton, w analogicznym okresie 2023/24 MY osiągnął 54,7 tys. ton. Należy zaznaczyć, że powyższe dane odzwierciedlają jedynie „biały”, legalny import rosyjskiego zboża do Kazachstanu. Tymczasem problem nielegalnych dostaw pszenicy z Rosji pozostaje palącym problemem w Kazachstanie.

W kwietniu tego roku Kazachstan przedłużył o kolejne 6 miesięcy zakaz importu pszenicy do kraju, w tym z krajów członkowskich EAEU transportem drogowym, wodnym i kolejowym. Jedynym wyjątkiem są dostawy koleją do młynów drobiarskich i mącznych na produkcję i spożycie.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Żniwa 2024 – Złe perspektywy dla zbóż, stabilne dla nasion oleistych i pozytywne...

Z najnowszego badania zrealizowanego na zlecenie Koalicji Dbamy o wodę w związku...

Eksperci: Cena bitcoina powinna rosnąć długoterminowo. Zakupy teraz mogą przynie...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę