Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Katowice/ Pawilon z drewna i słomy miejscem rozmów o klimacie i ekologii przed COP24

30 sierpnia 2018
Katowice/ Pawilon z drewna i słomy miejscem rozmów o klimacie i ekologii przed COP24

Zbudowany z naturalnych materiałów, m.in. drewna i słomy, pawilon pod nazwą "Dobry klimat" stanął na rynku w Katowicach, które będą gospodarzem grudniowego szczytu klimatycznego COP24. Od piątku będą tam organizowane prezentacje i spotkania poświęcone klimatowi i ekologii.

"W grudniu Katowice będą gospodarzem Szczytu Klimatycznego ONZ - cyklu konferencji, podczas których negocjowane są działania na rzecz polityki klimatycznej. To spotkanie delegatów z całego świata, ważne dla naszej planety. Przy tej okazji poprzez szereg akcji przypominamy naszym mieszkańcom o eko-nawykach. Od września do grudnia przygotowaliśmy spotkania, warsztaty i pokazy, których duża część odbywać się będzie właśnie w +Dobrym klimacie+" – wyjaśnił w środę prezydent Katowic Marcin Krupa.

EkoPawilon ma 200 m kw. powierzchni. Jest przykładem wykorzystania naturalnych materiałów w technologii prefabrykatów straw bale - to skompresowana kostka słomy w systemowej konstrukcji drewnianej. Twórcy pawilonu przekonują, że naturalne technologie budowlane są coraz popularniejsze, zarówno gdy chodzi o domy jednorodzinne, jak i budynki użyteczności publicznej czy ekologiczne wnętrza.

Według danych przytoczonych przez katowicki Urząd Miasta, w światowym bilansie tradycyjne budownictwo mieszkaniowe pochłania 1/6 zasobów słodkiej wody, odpowiada za 1/4 powierzchni wyrębów lasów i zużywa 2/5 zasobów paliw płynnych. Stąd, w kontekście tak ogromnego obciążenia dla środowiska, budownictwo naturalne znajduje coraz szersze grono zwolenników. Pawilon na katowickim rynku jest przykładem możliwości w tym zakresie. Będzie on dostępny codziennie, także w soboty i niedziele, od najbliższego piątku do połowy grudnia. Odbywać się tu będą spotkania, koncerty, warsztaty, dyskusje, koncerty i pokazy.

Plan aktywności w pawilonie podzielono go na cykle. Poniedziałki to dni z literaturą - zaplanowano spotkania skoncentrowane wokół książek i wizyty pisarzy. We wtorki będą spotkania z naukowcami zajmującymi się szeroko pojętą przyrodą i ekologią, w środy dominować będzie muzyka, czwartki to czas prezentacji filmów m.in. o przyszłości naszej planety. W piątki, soboty i niedziele będą organizowane bezpłatne warsztaty i prelekcje: od tworzenia naturalnych kosmetyków, poprzez ekologiczną kuchnię, po budowę domów.

COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się między 3 a 14 grudnia tego roku w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach i pobliskiej hali widowiskowo-sportowej Spodek. W wydarzeniu weźmie udział ok. 40 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.

EkoPawilon to nie jedyna inicjatywa samorządu Katowic związana z promocją ekologii oraz COP24. We wrześniu w podróż po Katowicach wyruszy Mobilny Punkt Ekoinfo, zawierający m.in. roślinne infokioski oraz rowerowy punkt informacji – mini EkoPawilon, przy którym organizowane będą warsztaty upcyklingowe, spotkania i prelekcje.

Mobilny obiekt jest zbudowany modułowo, by w mikroskali połączyć w sobie wiele funkcji. Jest m.in. minibiblioteka z czytelnią, rozkładane stoły warsztatowe oraz rozwijany ekran do projekcji kinowych pod chmurką. Na pokładzie znajdują się leżaki, poduszki i koce oraz specjalnie zaprojektowane szafki pełne są przyborów i narzędzi potrzebnych do spotkań i warsztatów. Na dachu EkoPawilonu znajduje się mały ogródek, a w drzwiach z przodu i z tyłu jest bujna roślinność.

Konferencje Stron (Conferences of the Parties - COP) to najwyższy organ Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (UNFCCC) uprawniony do sprawdzania realizacji jej postanowień. W trakcie katowickiego szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.

 

Marek Błoński (PAP)


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę