Pomimo wyzwań związanych z łańcuchem dostaw spowodowanych pandemią i zakłóceń w przetwórstwie, popyt na eksport wieprzowiny i poziomy produkcji w Kanadzie utrzymały wysoki wolumen eksportu w latach 2020–2022. Nawet gdy Chiny zawiesiły współpracę z niektórymi kanadyjskimi fabrykami ze względu na przypadki COVID-19, kanadyjski eksport był silny w wyniku wpływu globalnego popytu i produkcji ze względu na afrykański pomór świń (ASF) w innych regionach. Jednak niższa produkcja krajowa zwiększy popyt konsumencki i pomoże zwiększyć import wieprzowiny w 2023 roku.
Wielkość importu nieznacznie spadnie w 2024 r. wraz ze spadkiem produkcji w Stanach Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Stany Zjednoczone pozostaną głównym dostawcą importowanej wieprzowiny z Kanady, korzystając z bliskości geograficznej i ustalonych łańcuchów dostaw.
FAS/Ottawa prognozuje, że kanadyjski eksport wieprzowiny w 2024 r. pozostanie stosunkowo stabilny po spadku o 7% w 2023 r. Zniesienie na początku 2023 r. tymczasowych zakazów eksportu do Chin dla szeregu zakładów przetwórczych pozwoliło kanadyjskim eksporterom na wykorzystanie i zwiększenie aktywności eksportowej w tym obszarze.
Wpływ ASF na produkcję w krajach azjatyckich może również wskazywać na wzrost potencjału eksportowego, w zależności od rozwoju sytuacji do 2024 roku. Kanada stanie w obliczu konkurencji ze strony zwiększonego eksportu z Brazylii, a niższa produkcja kanadyjska będzie czynnikiem osłabiającym wszelkie zyski do 2024 r. Chociaż odsetek eksportowanej produkcji zostanie zmniejszony, Kanada pozostaje eksportem uzależnionym od produkcji wieprzowiny, przy czym ponad 60% produkcji jest eksportowane.
oprac e-red, ppr.pl na podst Źródło: Thepigsite