9 listopada Komisja Europejska zamierza przedstawić strategię nawozową dla UE. Powinno to pokazać, w jaki sposób rolnicy będą nadal dysponować wystarczającym i przystępnym cenowo nawozem.
Komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski jest niezadowolony, a po posiedzeniu Rady ds. Rolnictwa UE 17 października skarcił państwa UE za niedostateczne wspieranie krajów europejskich i unijnego przemysłu nawozowego w obecnej fazie wysokich kosztów energii. Na spotkaniu Polski Komisarz odniósł się również do ogłoszenia komunikatu Komisji Europejskiej planowanego na 9 listopada który dotyczyć będzie m.innymi strategii nawozowej. KE zamierza zaproponować środki zapewniające bezpieczeństwo dostaw nawozów dla rolnictwa w UE.
Cła antydumpingowe powinny pozostać
W 2019 roku Komisja Europejska nałożyła cła antydumpingowe na import roztworu saletrzano-mocznikowego z Rosji , Trynidadu i Tobago oraz USA. Cła te powodują, że import nawozów jest droższy. Organizacje rolnicze, takie jak Copa-Cogeca, od jakiegoś czasu wzywają zatem do ich uchylenia. Jednak europejscy producenci nawozów sprzeciwiają się temu i ostrzegają przed destabilizacją europejskiej produkcji nawozów. W planowanym komunikacie Komisja wydaje się podążać za tą drugą linią argumentacji. Cła antydumpingowe podobno będą utrzymane i mają obowiązywać do 2024 r.
Udzielanie pomocy rolnikom i producentom nawozów z wykorzystaniem środków nawiązujących do projektów UE nakładających opłaty podatkowe z tytułu nadmiernych zysków.
Komisja widzi większe pole manewru w odciążaniu rolników i producentów nawozów w kontekście państwowej pomocy kryzysowej. W tym celu państwa UE mogłyby wykorzystać m.in. podatki od nadwyżki zysku i solidarności oraz europejskie fundusze strukturalne i inwestycyjne.
Więcej pomocy kryzysowej dla rolników
W ramach strategii nawozowej Komisji Europejskiej urząd chce również zbadać wprowadzenie nowej specjalnej pomocy dla rolników. Fundusz pomocowy ma być zasilany z rezerwy kryzysowej UE, czyli powinien opierać się na zmniejszeniu pomocy bezpośredniej dla wszystkich rolników w społeczności międzynarodowej.
Zwolnić producentów nawozów z racjonowania gazu
Komisja Europejska planuje wezwać państwa członkowskie do zwolnienia producentów nawozów z ewentualnego racjonowania gazu ziemnego , gdyby tak się stało. Kraje związkowe nadal musiałyby jednak uwzględnić to rozporządzenie w swoich krajowych planach operacyjno-ratowniczych.
Dostosowanie krajowych planów strategicznych
W swojej strategii nawozowej Komisja Europejska chce również wezwać państwa UE do dostosowania narodowych planów strategicznych wdrażania wspólnej polityki rolnej do obecnej sytuacji. Władze brukselskie zwrócą szczególną uwagę na to, w jakim stopniu fundusze są wykorzystywane na wspieranie zrównoważonego wykorzystania nawozów. Ponadto zmiany w planach strategicznych powinny być szybko i pozytywnie zatwierdzane, jeśli wspierają jeden z następujących działań:
- promowanie wydajności nawozów, np. poprzez plany zarządzania składnikami odżywczymi, rolnictwo precyzyjne, rolnictwo ekologiczne, agroekologię;
- uprawa roślin wysokobiałkowych w ramach płodozmianu;
- dalsze szkolenie rolników w zakresie zarządzania składnikami odżywczymi;
- Eko-programy promujące stosowanie nawozów organicznych.
Nowy nawóz do obserwacji rynku
W celu poprawy przejrzystości rynku Komisja Europejska planuje wprowadzenie monitoring/obserwatorium rynku nawozów. Takie monitoringi/obserwatoria już istnieją dla rynku mięsa, mleka, roślin uprawnych i cukru.
Autonomia z niektórymi nawozami
W swojej strategii nawozowej Komisja Europejska chce ogłosić i zaproponować dalsze środki w celu osiągnięcia strategicznej autonomii w nawozach organicznych i odzyskiwaniu składników odżywczych, na przykład ze ścieków. Ponadto ma być promowana konwersja unijnego przemysłu nawozowego na tzw. „zielony” amoniak ze źródeł odnawialnych.
Wzmocnienie współpracy międzynarodowej
Wreszcie, Komisja Europejska planuje kontynuować i wzmocnić współpracę międzynarodową w zakresie bezpieczeństwa żywnościowego, zmniejszając zależność od importowanych nawozów mineralnych oraz dostępność i przystępność cenową nawozów. Szczególną rolę powinna odegrać wymiana informacji o grupie G-20 krajów uprzemysłowionych i wschodzących oraz UE.
oprac e-mk;ppr.pl na podst. agraheute