W przemówieniu wygłoszonym podczas oficjalnego otwarcia Zielonego Tygodnia 2025 w Berlinie przewodniczący Niemieckiego Związku Rolników (DBV) Joachim Rukwied podkreślił znaczenie silnego rolnictwa krajowego i spogląda w przyszłość na zbliżające się wybory federalne.
W nadchodzącym okresie legislacyjnym potrzebny jest nie tylko stabilny i budujący zaufanie rząd, ale także istotne zmiany w sposobie kształtowania polityki: "Teraz potrzebna jest prawdziwa zmiana polityki i fundamentalny restart! Szczególnie w obliczu ogromnych obciążeń ekonomicznych i niepewności oczekujemy polityki rządu, która charakteryzuje się pragmatyzmem, słucha praktyków i zapewnia długoterminowe bezpieczeństwo planowania" – powiedział prezes Stowarzyszenia Rolników. Aby tego dokonać, trzeba wyjść z trybu ciągłego kryzysu i przykręcić wielką, aby móc pozytywnie kształtować przyszłość – apeluje Rukwied.
"Nasze społeczeństwo jako całość znów potrzebuje więcej optymizmu" – kontynuował Rukwied. "Następny rząd federalny stoi przed wielkim zadaniem przywrócenia ludziom większej pewności siebie na nadchodzące lata. Wymaga to jasnego kompasu politycznego i decyzji, które nadają kierunek, są zrozumiałe i mogą być poparte przez większość społeczeństwa.
Według Rukwied rolnicy mają do odegrania decydującą rolę, zwłaszcza w tych niepewnych czasach. "Bezpieczeństwo żywnościowe nie może być traktowane jako coś oczywistego, a jednocześnie jest gwarantem stabilności politycznej i społecznej. Jest to kolejny powód, dla którego musimy utrzymać bezpieczne dostawy żywności w kraju i nie uzależniać się od importu z zagranicy. Pilnie potrzebny jest program przywrócenia konkurencyjności na rynku europejskim i wreszcie skuteczne ograniczenie biurokracji dla naszych przedsiębiorstw" – domaga się prezes DBV.
Jeśli chodzi o ochronę klimatu i różnorodności biologicznej, rolnicy są świadomi swojej odpowiedzialności i już wdrażają liczne środki ochrony klimatu i przyrody. W tym roku Niemiecki Związek Rolników po raz kolejny skupi się na wzajemnych powiązaniach między bezpieczeństwem żywnościowym, ochroną klimatu i ochroną gatunków, zgodnie z mottem "Chronić klimat, zachować różnorodność biologiczną, zabezpieczyć żywność". "Rolnictwo odgrywa kluczową rolę w rozwiązywaniu tych głównych wyzwań naszych czasów. Również w tym przypadku konieczne jest stworzenie odpowiednich ram politycznych. Nadmierna regulacja to zła droga" – podkreśla prezes rolników Rukwied.
oprac, e-red, ppr.pl