4 maja 2021 r. intergrupa Parlamentu Europejskiego do spraw zmian klimatu, bioróżnorodności i zrównoważonego rozwoju zorganizowała webinar w celu omówienia rzetelnych strategii UE odnośnie środków ochrony roślin. Wydarzenie zostało zorganizowane przez członków do Parlamentu, Norberta Linsa (EPL), Ulrike Müllera (Renew Europe) oraz Sarah Wiener (Zieloni/WSE) przy wsparciu Copa i Cogeca. Wykraczając poza zapatrywania polityczne, wszyscy mówcy odnieśli się do zapotrzebowania na narzędzia technologiczne, wiarygodne strategie UE i przeprowadzenie dalszych badań dotyczących środków ochrony roślin. Podkreślili również kwestię zrównoważoności w długim okresie.
Członkowie do Parlamentu, Wiener, Müller oraz Lins rozpoczęli wydarzenie. Pan Lins stwierdził: „Rolnictwo nie jest problemem, a częścią rozwiązania w kwestii ochrony klimatu i środowiska. Jeżeli chodzi o przyszłość środków ochrony roślin, powinniśmy być zgodni co do zasady: tak dużo jak to potrzebne, tak mało jak to możliwe. Dlatego integrowana ochrona roślin jest kluczowym rozwiązaniem. Powinniśmy wyposażyć rolników w niezbędny zestaw narzędzi”.
Członek do Parlamentu, pan Müller dodał: „Ograniczenie środków produkcji i ich negatywnego wpływu na środowisko, a także stawienie czoła konsekwencjom zmiany klimatu to dla rolników ogromne wyzwanie. Musimy stworzyć ramy, które pozwolą na rozwój innowacji, potrzebnych do wyposażenia rolników w niezbędne środki”.
Pan Pedro Gallardo, wiceprzewodniczący COPA wyjaśnił w swojej prezentacji, że „jeżeli Europejczycy chcą, aby sektor rolny był odporny i był w stanie dostosować się do wpływu zmian klimatycznych, najprostszym rozwiązaniem będzie udostępnienie jak największej liczby możliwości. Obserwując obecną sytuację w terenie zauważam, że zmniejsza się liczba dostępnych opcji. Mimo że rolnicy w UE są zainteresowani stosowaniem środków ochrony roślin niskiego ryzyka i innych zrównoważonych technologii, takie rozwiązania nie są dostępne. W dalszym ciągu nie jest to namacalna rzeczywistość. Istotne jest, aby wymiar operacyjny został uwzględniony w Zielonym Ładzie i strategii od pola do stołu. Należy zapewnić, aby jego podstawą była rzetelna ocena ryzyka oparta na nauce, a także na zasadzie ostrożności.
Rolnikom, którzy są zarówno konsumentami, jak i dostawcami żywności najbardziej zależy na zachowaniu bezpiecznych warunków produkcji, aby dostarczyć przystępne cenowo produkty o najwyższej jakości, które zawierają maksymalne gwarancje w zakresie zdrowia. Chcą oni również mieć wkład w ochronę naszych gleb, jakości naszych wód i różnorodności naszej flory i fauny.
Rozwój działalności rolniczej odbywa się w otwartym i złożonym środowisku i jest przedmiotem licznych przewidywalnych i niemożliwych do przewidzenia zmiennych, które warunkują produkcję. Należy wziąć te aspekty pod uwagę podczas wprowadzania zmian w przepisach, ustanawiania określonych celów i przeprowadzania oceny skutków dotyczącej rolnictwa UE i jego przyszłego potencjału.
Dzięki stosowaniu integrowanej ochrony roślin rolnicy już teraz unikają nadmiernego stosowania pestycydów chemicznych i w coraz większym stopniu skłaniają się ku substancjom niskiego ryzyka i selektywnym technikom ochrony upraw. Z tego względu dostępność i użycie narzędzi integrowanej ochrony roślin jest kluczowe dla zrównoważonej produkcji rolnej w UE, która uwzględnia stosowanie substancji chemicznych. Mimo że w zrównoważonym rolnictwie są one traktowane jako ostateczność, a ich udział spada z dnia na dzień, w dalszym ciągu pozostaną niezbędnym elementem, który pozwoli na skuteczne wdrożenie integrowanej ochrony roślin.
Copa - Cogeca