MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Jasnogórskie Dożynki- Święto Polskiej Wsi

3 września 2023
Jasnogórskie Dożynki- Święto Polskiej Wsi

 

Dożynkową mszę świętą podczas Jasnogórskich Dożynek celebrował ksiądz biskup Piotr Sawczuk z Drohiczyna. Starostami dożynek byli Paweł i Dorota Krychniakowie z Lipiec Reymontowskich, którzy uczestniczyli w ceremonii dziękczynienia za plony wraz z dziećmi.

foto główne

Gości powitał przeor Jasnej Góry ojciec Samuel Pacholski, który podkreślił, że każdy rolnik, który wrzuca ziarno w ziemię doświadcza czegoś na kształt obietnicy – nosi w swoim sercu nadzieję, że nasienie przyniesie obfity plon.

Szacunek dla rolników

– Oddaję dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić – te słowa wielkiego Polaka, świętego Jana Pawła II przypomniał dziś minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus witając rolników, którzy przybyli na Jasną Górę.

To piękny staropolski zwyczaj podziękowania za plony. To święto wsi i jej mieszkańców – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że silne rolnictwo w dynamicznie rozwijającej się gospodarce jest naszym planem i strategią przyszłych działań.

Tu, przed tronem Matki Bożej, chcę powiedzieć, że jako rząd, jesteśmy z wami i przeznaczamy dużą pomoc finansową dla polskiej wsi. Cała pomoc w związku z wojną za wschodnia granicą to  15 mld zł, a w 2023 jest to 10 mld zł – powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister zwrócił uwagę, że dopłaty do zbóż, pomoc nawozowa, dopłaty do silosów i wiele innych projektów wsparcia pokazują, że odpowiedzialny rząd jest z rolnikami.

Raz jeszcze podkreślam, że będziemy odbudowywać polskie przetwórstwo, będziemy budować grupę spożywczą i polskie hodowle, aby trud pracy rolnika przynosił dumę, ale też i satysfakcję materialną – podkreślił minister Robert Telus.

– Drodzy Rolnicy, życzę Wam i Waszym Rodzinom poczucia dumy z efektów własnej pracy oraz składam życzenia zdrowia, wszelkiej pomyślności oraz dobrych, urodzajnych plonów w kolejnych latach – życzył minister.

– Życzę Wam opieki Matki Bożej, która tak pięknie wpisuje się w kalendarz rolników. Matka Boska siewna, jagodna, zielna – dodał minister Robert Telus pozdrawiając tradycyjnym - Szczęść Boże polskim rolnikom!

Homilia biskupa Piotra Sawczuka

– Dziś dziękujemy Bogu za jego dobroć i łaskawość, za jego błogosławieństwo w tegorocznych żniwach i za wszystkie plony ziemi okupione ciężką pracą, za rolników, którzy z wielkim poświęceniem pracowali, aby wszystko co zrodziła ziemia zostało pieczołowicie zebrane – stwierdził w homilii biskup Piotr Sawczuk.

– Bardzo jest potrzebne zaufanie i wspólne działanie, aby w łańcuchu żywnościowym od pola do stołu, na wszystkie jego ogniwa rolnicy mieli wpływ, a nawet je współtworzyli i współorganizowali – podkreślił biskup.

List od Prezydenta RP

– Dożynki to wielkie święto polskiej wsi i całego naszego narodu. Święto, w którym wyraża się ogromną wartość i godność rolniczego trudu oraz jego znaczenie dla pomyślności rodaków , dla bezpieczeństwa i rozwoju ojczyzny – podkreślił prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda w liście skierowanym do uczestników dzisiejszego święta dziękczynienia za plony na Jasnej Górze.

Dary ołtarza

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus wraz z sekretarzem stanu Januszem Kowalskim i podsekretarza stanu Krzysztofem Cieciórą wręczyli dary ołtarza w postaci trzech ornatów.

Dobro polskiego rolnika jest najważniejsze

Po uroczystościach święta dziękczynienia na Jasnej Górze odbyła się konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa z udziałem sekretarza stanu Janusza Kowalskiego i podsekretarza stanu Krzysztofa Ciecióry.

– Po dzisiejszych uroczystościach wyjeżdżam do Hiszpanii na nieformalny szczyt ministrów rolnictwa Unii Europejskiej – poinformował polski minister rolnictwa Robert Telus.

– Tam będą przekonywał Unię Europejską do przedłużenia embarga na ukraińskie produkty rolne do końca bieżącego roku – dodał minister.

Szef resortu rolnictwa przypomniał, że pod koniec ubiegłego tygodnia państwa przyfrontowe potwierdziły wspólne stanowisko dotyczące konieczności przedłużenia embarga do końca bieżącego roku.

– Pan minister zbudował koalicję, która walczy o przedłużenie tego zakazu, a te pozostałe 12 dni  to są kluczowe dni, bo wszyscy rolnicy wszędzie zadają jedno proste pytanie co się wydarzy po 15 września – dodał wiceminister Janusz Kowalski.

– Półtora roku temu polskie społeczeństwo, w tym polski rolnik stali się ratownikami sprawy ukraińskiej, uchodźców – powiedział wiceminister Krzysztof Ciecióra.

– Mówimy w Brukseli – martwy ratownik, to zły ratownik – my nie pozwolimy na to, aby polski rolnik poprzez arbitralne decyzje urzędników w Brukseli na tym tracił – dodał wiceminister.

W konferencji uczestniczył również były minister rolnictwa, a obecnie doradca Prezydenta RP Jan Krzysztof Ardanowski.

– To o co walczymy nie dotyczy tylko polskiego rolnictwa. My rozumiemy, że odpowiedzialność za bezpieczeństwo żywnościowe Unii Europejskiej dla pół miliarda ludzi, którzy mieszkają w UE, ale również o zaopatrzenie w żywność tych, którzy żyją w Północnej Afryce, na Bliskim Wschodzie, w Azji Wschodniej głodują, a wojna w Ukrainie się do tego istotnie przyczyniła, mogą zapewnić tylko gospodarstwa rolne, tylko dobrze funkcjonujące rolnictwo własne, a nie import. Nie import z Ukrainy, nie import z Ameryki Południowej  – podkreślił doradca Prezydenta RP Jan Krzysztof Ardanowski.

– Dobrze funkcjonujące rolnictwo to jest nasza racja stanu – dodał Jan Krzysztof Ardanowski.

Na to jutrzejsze spotkanie jadę z misją obrony polskiego rolnictwa, polskiego rolnika, ale również jest to dla Unii Europejskiej, dlatego że budowanie korytarzy solidarnościowych, prawdziwych korytarzy, a nie przerzucenie produktów przez granicę z Ukrainy do Polski, to jest przyszłość, to jest to po co jadę na to spotkanie – podsumował minister rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus.

oprac, e-mk, ppr.pl na podst źródło i fot.: MRiRW- biuro prasowe


POWIĄZANE

Noworoczne obniżki cen paliw, o których pisaliśmy ostatnio, należą już do przesz...

Według danych FGIS "Argus-Fito" według stanu na 15 grudnia od początku 2024 roku...

Rok 2024 stał się rekordowy dla ukraińskiego przemysłu cukrowniczego – krajowi p...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę