aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jakie wyzwania stają przed uczniami podczas egzaminu maturalnego z języka angielskiego?

2 lutego 2024
Jakie wyzwania stają przed uczniami podczas egzaminu maturalnego z języka angielskiego?

Grafika: freepik.com

Egzamin maturalny z języka angielskiego to jedno z kluczowych wydarzeń w życiu każdego polskiego ucznia. Trzeba przyznać, że egzamin dojrzałości stanowi jedyne w swoim rodzaju zżywanie, a jego rezultaty mogą znacznie wpływać na dalszą ścieżkę edukacyjną i zawodową. Wyzwania zaczynają się jednak znacznie wcześniej, bo już na etapie przygotowania do matury. Warto przyjrzeć się największym problemom, z jakimi poradzić sobie muszą dzisiejsi uczniowie szkół średnich.

Matura to zestaw skomplikowanych zagadnień

Z czym kojarzy Ci się matura? Gdyby przeprowadzić taką ankietę, pewnie większość osób odpowiedziałaby, że ze stresem. Wśród najbardziej stresogennych elementów podczas przygotowania do egzaminu maturalnego jest zaś konieczność przyswojenia wielu skomplikowanych zagadnień.

Nic dziwnego, że już od września w sieci trendują takie hasła kluczowe, jak korepetycje angielski Kraków. Nauka języka angielskiego to proces czasochłonny i pracochłonny. Kluczem do sukcesu jest takie podejście do nauki, które eliminuje stres nawet w zakresie najbardziej złożonych zadań.

Jak sobie z nimi poradzić? Z pewnością niejednemu uczniowi pomogą korepetycje z wykwalifikowanym i doświadczonym nauczycielem, który będzie w stanie wskazać właściwą drogę. Spersonalizowane zajęcia pozwolą sprawdzić nie tylko wiedzę teoretyczną, ale także umiejętność zastosowania jej w praktyce.

Presja czasu

Choć czasu na napisanie każdego z egzaminów jest wystarczająco dużo, to jednak podczas pisania leci on nieubłaganie. Ograniczony czas może być kolejnym wyzwaniem, przed jakimi staja maturzyści. Egzamin z języka angielskiego wymaga rozwiązania zadań sprawdzających różnego rodzaju umiejętności – słuchanie, czytanie, stosowanie języka czy pisanie. Stres podczas matury nie pomaga, a presja czasu dokłada dodatkowego zamieszania.

W jaki sposób można sobie poradzić z problemem ram czasowych na maturze? Przede wszystkim, warto rozwiązywać w domu arkusze maturalne z angielskiego z lat poprzednich. Oczywiście przy włączonym stoperze. Maturzysta powinien samodzielnie sprawdzić, czy jest w stanie zmieścić się w limicie czasowym, którego – i to warto podkreślić – jest aż nadto.

Spokój i opanowanie z pewnością pomogą w poradzeniu sobie z presją czasową.

Umiejętność skupienia uwagi

Kilkanaście zadań z języka angielskiego na maturze sprawdza wiedzę i umiejętności na wielu poziomach. Przechodząc od Listeningu przez Reading aż po Use of English i Writing, maturzysta musi pozostać skupiony i skoncentrowany.

Utrzymywanie koncentracji przez długie godziny może być trudne, zwłaszcza gdy zadania są nieco bardziej wymagające. Często zdarza się, że maturzyści popełniają głupie błędy, bo się dekoncentrują. Dlatego też warto rozwiązywać zadania maturalne z angielskiego po kolei, nie wyprzedzając faktów. Na każde z zadań przyjdzie czas.

Strategie przygotowawcze do matury z angielskiego

Jak skutecznie przygotować się do egzaminu maturalnego z języka angielskiego? Oto garść ważnych i sprawdzonych porad:

  • Regularna praktyka – systematycznie rozwiązuj arkusze maturalne z angielskiego, zadania z lat poprzednich i ćwiczenia przygotowane przez wydawnictwa naukowe.
  • Korepetycje – współpracuj z korepetytorem, który pokaże Ci, gdzie są Twoje mocne i słabe strony.
  • Imersja językowa – otocz się językiem angielskim (słuchaj muzyki i podcastów, oglądaj filmy z angielskimi napisami, czytaj artykuły i książki).

Możesz też skorzystać z licznych materiałów i narzędzi edukacyjnych online. Platformy internetowe dla maturzystów zapewniają sporo ciekawych rozwiązań, które pozwolą jeszcze lepiej przygotować się do majowego egzaminu. Warto oprzeć się na wielu technikach nauki, żeby urozmaicić swoją edukację maturalną.

Porady na dzień egzaminu maturalnego z angielskiego

Kiedy w końcu nadejdzie ten długo wyczekiwany dzień, a więc dzień matury z angielskiego, ważne jest przestrzeganie poniższych zasad:

  • Zachowaj spokój i nie stresuj się na zapas.
  • Wyśpij się!
  • Przed egzaminem zjedz lekkie i pożywne śniadanie.
  • Przyjdź do szkoły z pozytywnym nastawieniem.
  • Podczas testu czytaj ze zrozumieniem wszystkie polecenia.
  • Rób zadania po kolei, bez zamartwiania się o kolejne ćwiczenia do wykonania.

Warto też wspomnieć o jednej dobrej radzie na dzień przed egzaminem. W przededniu matury odłóż wszystkie podręczniki i ćwiczenia na bok. Nie ucz się. Postaw na relaks i odcięcie się od stresu związanego z maturą. Takie podejście naprawdę Ci pomoże.

Podsumowanie

Matura z angielskiego to wyzwanie, choć z odpowiednim przygotowaniem można mu sprostać. Kluczem do sukcesu jest systematyczna nauka, praktyka, umiejętność radzenia sobie ze stresem i odpowiednie podejście w dniu egzaminu. Pamiętaj, że egzamin maturalny to nie koniec świata! Dasz radę, powodzenia!

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Obecnie większość upraw kukurydzy w Polsce znajduje się w fazie kwitnienia. To d...

Lidl Polska to największy eksporter dóbr rolno-spożywczych w naszym kraju oraz s...

Wydaje się, że zasady BHP są znane wszystkim pracownikom, jednak liczba wypadków...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę