Do 20 kwietnia trwają zapisy na bezpłatne zajęcia przyrodnicze w sercu Wolińskiego Parku Narodowego. W ramach „Zupełnie innej lekcji przyrody” uczniowie szkół podstawowych i gimnazjów będą mieli okazję wcielić się w rolę badaczy i sprawdzić, co można znaleźć w kropli wody oraz to, jak powstaje nadmorski klif. Organizatorem projektu jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
Udział w niezwykłej lekcji przyrody w Centrum Edukacji Ekologicznej CWM w Grodnie k. Międzyzdrojów mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych (od klasy IV wzwyż) i gimnazjów, w szczególności z obszarów wiejskich i miast do 5 tys. mieszkańców.
Zajęcia trwają jeden dzień i będą realizowane są od września do grudnia br. – harmonogram lekcji oraz formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów: www.centrum-grodno.pl. Zapisy na zajęcia prowadzone są do 20 kwietnia br. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Jak wygląda zupełnie inna lekcja przyrody? Uczniowie podczas zajęć, które są połączeniem badań terenowych z doświadczeniami i obserwacjami powadzonymi m.in. w pracowni laboratoryjnej, wcielają się w odkrywców i badaczy, by poznawać otaczającą ich przyrodę. Lekcje są przygotowane i prowadzone przez ekspertów z dziedziny nauk biologicznych. Do dyspozycji uczniów jest także profesjonalne wyposażenie badawcze, zgodne z wytycznymi opracowanymi przez Centrum Nauki Kopernik.
– Zapraszamy uczniów z całej Polski na niezwykłą lekcję przyrody, którą realizujemy w Centrum Edukacji Ekologicznej w CWM w Grodnie k. Międzyzdrojów. Nasze zajęcia mają postać badań terenowych, w ramach których uczniowie wchodzą w osobisty kontakt z morzem oraz z wszystkimi elementami poznawanej przyrody. Poza poszerzaniem swojej wiedzy, uczestnicy zajęć rozwijają także swoją samodzielność, ciekawość i odkrywają środowisko przyrodnicze od zupełnie innej strony, niż tej znanej ze szkolnych lekcji – mówi Krzysztof Podhajski, prezes zarządu Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej.
To już druga edycja projektu „Zupełnie inna lekcja przyrody” realizowanego w Centrum Edukacji Ekologicznej CWM w Grodnie. W zajęciach prowadzonych w 2016 roku wzięło ok 1300 uczniów ze szkół podstawowych i gimnazjów z woj. zachodniopomorskiego. Celem programu jest kształtowanie wśród młodzieży świadomości i poczucia odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze własnego regionu i kraju.
***
Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej jest organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju polskiej wsi. Od ponad 25 lat pomaga zmieniać jej wizerunek oraz aktywnie wspiera rozwój społeczno-gospodarczy lokalnych społeczności na terenach wiejskich. Działania EFRWP skupiają się przede wszystkim na wsparciu inwestycji z zakresu infrastruktury technicznej, rozwoju lokalnych przedsiębiorstw oraz działaniach edukacyjnych i społecznych skierowanych do osób zamieszkujących obszary wiejskie.
***
Centrum Współpracy Międzynarodowej w Grodnie k. Międzyzdrojów, położone w Wolińskim Parku Narodowym to miejsce realizacji projektów edukacyjnych i kulturowych, adresowanych do młodzieży i osób dorosłych z terenu całej Polski, w tym zwłaszcza województwa zachodniopomorskiego. W Centrum odbywają się m.in. zajęcia przyrodnicze, warsztaty kulinarne, muzyczne, plastyczne, fotograficzne oraz liczne koncerty i wystawy. Centrum to także miejsce konferencji i debat oraz spotkań tematycznych związanych z tematyką rozwoju obszarów wiejskich. Inicjatorem powstania Centrum Współpracy Międzynarodowej jest Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, która realizuje w nim część swojej działalności statutowej.
Biuro prasowe Fundacji Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej