Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak zmienić system ubezpieczeń rolnych?

27 lipca 2017
Jak zmienić system ubezpieczeń rolnych?
MRiRW

Ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich to temat dzisiejszego spotkania ministra Krzysztofa Jurgiela z przedstawicielami rolników.

Spotkanie zostało zorganizowane w  celu wypracowania rozwiązań umożliwiający zmianę systemu ubezpieczeń rolnych w kierunku zapewniającym stabilność produkcji rolniczej.

- Na całym świecie systemy ubezpieczeń rolnych są doskonalone. Z dzisiejszej dyskusji wynika, że zmiany są potrzebne także w naszym systemie. Szukamy sposobów jego upowszechnienia – powiedział Minister Krzysztof Jurgiel  podsumowując spotkanie.

Przedstawiciele izb i organizacji rolniczych przedstawili dwie propozycje rozwiązań. Minister Jurgiel poinformował, że resort także pracuje nad modyfikacją dotychczasowych rozwiązań.

- Będziemy prowadzić konsultacje w celu wypracowania   satysfakcjonujących  zmian. Chcemy doprowadzić do dalszego wzrostu liczby ubezpieczonych. Zakładamy, że system stanie się powszechny. W pierwszym półroczu tego roku o ok. 40 proc. zwiększyła się powierzchnia upraw ubezpieczonych. Chcemy, aby było to 70 – 80 proc. powierzchni upraw. Wtedy będzie można powiedzieć , że  system dobrze funkcjonuje – stwierdził szef resortu rolnictwa i dodał, że do ubezpieczeń dopłacamy, aby utrzymać opłacalność produkcji.

- Do 2020 do ubezpieczeń  rolnych dopłacimy 1,8 mld zł. – poinformował minister Jurgiel.

Według informacji zakładów ubezpieczeń, które zawarły z Ministrem Rolnictwa i Rozwoju Wsi umowy w sprawie dopłat udzielanych na podstawie ustawy z dnia 7 lipca 2005 r. o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wynika, że zakłady  te ubezpieczyły w pierwszej połowie tego roku  łącznie  1.858.507,05 ha upraw rolnych oraz zawarły 106.824 umów ubezpieczenia upraw rolnych. Zgodnie z wnioskami zakładów ubezpieczeń za pierwsze półrocze przekazano zakładom dotację na dopłaty do składek ubezpieczenia upraw rolnych w wysokości 171.219.120,29 zł.

W związku z wejściem w życie z dniem 1 kwietnia br. nowelizacji ustawy, która umożliwiła szerszej grupie producentów rolnych uzyskanie dopłat do składek ubezpieczenia w pełnej wysokości, w pierwszym półroczu br. zawarto więcej o ponad 17 proc. umów ubezpieczenia oraz objęto ochroną ubezpieczeniową większą o 39,2 proc. powierzchnię upraw rolnych, niż w analogicznym okresie 2016 r.

Jak widać wprowadzone zmiany w ustawie o ubezpieczeniach upraw rolnych i zwierząt gospodarskich wpłynęły na większe zainteresowanie producentów rolnych zawarciem umów ubezpieczenia.

MRiRW


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę