Akwarium morskie wprowadzi egzotykę do Twojego domu i rozświetli go wysublimowanym pięknem i kolorami morskich zwierząt. Widok ryb pływających wokół rafy koralowej jest relaksujący, jednak założenie akwarium morskiego nie jest łatwe. Aczkolwiek czas i wysiłek, który w to włożysz, będzie tego wart.
Możesz wybierać spośród wielu gatunków ryb i bezkręgowców. Pamiętaj, że każde zwierzę ma swoje własne wymagania co do jakości wody, jej temperatury i przestrzeni, a nie wszystkie gatunki mogą przebywać razem w jednym zbiorniku bez walki.
Zbiornik dla ryb morskich powinien mieć pojemność co najmniej 30 litrów. W zależności od liczby i wielkości żyjących w nim ryb, typowe akwarium morskie może mieć pojemność od 100 do 300 litrów (lub więcej).
Akwarium morskie wymaga innego rodzaju filtracji niż akwarium słodkowodne oraz sprzętu, który jest przystosowany do działania w słonej wodzie.
Merytoryczne wsparcie artykułu zapewnił Invital.pl – Sklep internetowy z akwarystyką, terrarystyką i sprzętem do oczek wodnych
Jak urządzić akwarium morskie?
Umiejscowienie akwarium
Wybierz miejsce, w którym akwarium zostanie ustawione oraz stabilną podstawę, która utrzyma ciężar akwarium wypełnionego wodą. Następnie zainstaluj w akwarium urządzenie filtrujące.
Przygotowanie wody
Napełnij akwarium wodą - najlepiej wodą z odwróconej osmozy. Jeżeli nie posiadasz wody z odwróconej osmozy i używasz chlorowanej wody z kranu, dodaj dechlorinator, aby usunąć niechciany chlor z wody. Dodaj sól morską do wody zgodnie z dawkowaniem na etykiecie. Za pomocą hydrometru kontroluj poziom zasolenia wody, aż osiągnie on pożądaną wartość.
Temperatura wody
W akwarium należy zainstalować grzałkę oraz ustawić temperaturę wody, którą chcemy osiągnąć. Temperatura wody ustabilizuje się po kilku dniach. Sprawdzaj na bieżąco, czy wszystkie urządzenia działają tak, jak powinny.
Podłoże
Przygotuj podłoże na bazie aragonitu i ceramiki rafowej lub żywej skały i wymieszaj z żywym piaskiem. Żywy piasek będzie utrzymywał w akwarium pożyteczne mikroorganizmy i bakterie.
Dekoracje akwariowe
Na podłożu umieść żywe kamienie lub ceramikę o różnych kształtach, które staną się domem dla pożytecznych mikroorganizmów i bakterii. Te mikroorganizmy i bakterie pomagają w utrzymaniu optymalnego środowiska w akwarium i stanowią pożywienie dla bezkręgowców i ryb. Najlepiej zbudować jak najwięcej jaskiń z dekoracji. Ryby będą przepływać przez jaskinie, co zapewni cyrkulację wody.
Dojrzewanie akwarium
Akwarium powinno być teraz pozostawione do "dojrzewania" w ciemności przez 4 do 5 tygodni. W tym czasie następuje wzbudzenie cyklu azotowego. Co tydzień wymieniaj około 25% wody w akwarium. Zawsze włączaj światło tylko na czas niezbędny do zapobiegania rozwojowi glonów w akwarium.
Skład wody
Po 4 do 5 tygodniach należy zmierzyć zawartość azotynów i amoniaku w wodzie - wartość musi wynosić 0 mg na litr.
Oświetlenie akwarium
Za pomocą timera należy ustawić oświetlenie akwarium, aby świeciło przez 10 do 12 godzin dziennie. Jeżeli w ciągu następnych tygodni w akwarium zaczną rosnąć glony, usuń je za pomocą produktów przeznaczonych do tego celu. Należy ponownie zmierzyć poziom azotynów i amoniaku. Jeśli wynosi ona 0 mg na litr, można przygotować się do wprowadzenia ryb i zwierząt do akwarium.
Wprowadzanie ryb i bezkręgowców
Przed wprowadzeniem ryb do świeżo założonego akwarium odczekaj 4 do 5 tygodni. Na początku dodaj do akwarium odporne i mniejsze ryby oraz bezkręgowce. Po kilku tygodniach można dodać większe i bardziej aktywne ryby. Na koniec dodaj ryby czyszczące akwarium, które żywią się resztkami ryb i jedzenia, które w przeciwnym razie stałyby się źródłem pożywienia dla glonów.