aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze na zimę?

31 października 2023
Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze na zimę?

Prace polowe już zakończone? Nie zapomnij, aby odpowiednio zabezpieczyć maszyny rolnicze przed zimnem i innymi niekorzystnymi czynnikami. Dzięki temu wiosną będą sprawne i gotowe do działania, a Ty unikniesz kosztownych napraw oraz ryzyka przestoju w działalności.

Jak prawidłowo przechowywać maszyny?

Maszyny rolnicze powinny przez całą zimę stać w zamkniętym pomieszczeniu – najlepiej, jeśli będziesz je wentylować i lekko ogrzewać. Zadbaj również o to, aby sprzęt był ustawiony na utwardzonym i równym podłożu – możesz dodatkowo zastosować klocki albo podpórki. Jeśli nie planujesz ogrzewać pomieszczenia, nie zapomnij wyjąć z maszyn akumulatorów przed pierwszym silnym mrozem i przenieść ich w cieplejsze miejsce.

Czyszczenie i konserwacja sprzętu

Każdą maszynę warto dokładnie wyczyścić z wszelkich zabrudzeń, w tym pyłów, gleby, błota, osadów czy pozostałości po żniwach. Do czyszczenia możesz użyć szczotki, wody oraz sprężonego powietrza. Nie zapomnij też pozbyć się widocznych śladów korozji za pomocą szlifierki i papieru ściernego.

Jeśli już poradzisz sobie z zanieczyszczeniami, możesz przejść do kolejnego etapu, jakim jest konserwacja sprzętu. Dobrze nadaje się do tego smar, który warto nałożyć na poszczególne części robocze. Pamiętaj także o tym, aby wymienić olej silnikowy.

Przeglądy i ewentualne naprawy

Przed zimą należy też wykonać dokładny przegląd maszyn rolniczych. W pierwszej kolejności sprawdź stan paliwa, układ klimatyzacji, a także poziom płynu chłodniczego, silnikowego i hamulcowego. Następnie zwróć uwagę na elementy, które mogą wymagać wymiany lub naprawy, a zwłaszcza:

  • filtry powietrza,
  • przekładnie pasowe,
  • akumulatory,
  • opony,
  • oświetlenie,
  • układ paliwowy,
  • układ elektroniczny, pneumatyczny i hydrauliczny.

Jeśli nie znajdziesz części zamiennych lub naprawa maszyn okaże się nieopłacalna, rozważ zakup nowych urządzeń. Dzięki temu zyskasz pewność, że nowy sezon rozpoczniesz bez opóźnień i przy użyciu w pełni sprawnego, wydajnego sprzętu. Nie masz wystarczającej kwoty gotówki? Dobrym rozwiązaniem może okazać się finansowanie maszyn rolniczych z zewnętrznych źródeł, np. za pomocą leasingu czy kredytu.

Jak korzystnie sfinansować zakup nowych maszyn?

Do korzystnych sposobów finansowania sprzętu rolniczego należy leasing. Pozwala wyposażyć gospodarstwo rolne w maszyny różnych producentów, w tym ciągniki, kombajny, traktory, maszyny do sortowania owoców i warzyw, ładowacze czy przyczepy. Jest łatwo dostępny dla każdego rolnika, w tym indywidualnego, który dysponuje numerem NIP. Nie musisz wnosić wysokiej opłaty wstępnej, mieć długiej historii kredytowej ani przechodzić przez skomplikowane i czasochłonne formalności.

Sporą zaletą leasingu jest jego elastyczność – m.in. pod względem długości umowy, którą możesz zawrzeć nawet na 108 miesięcy. Dzięki temu zmniejszysz wysokość miesięcznego zobowiązania, które będziesz spłacać ze swoich bieżących przychodów. Nie zamrozisz sporego kapitału – zaoszczędzone pieniądze pozwolą Ci pokryć koszty innych inwestycji czy zabezpieczyć płynność finansową. Niektórzy leasingodawcy oferują rolnikom sezonowy harmonogram spłaty. Dzięki takiemu rozwiązaniu możesz płacić wyższe raty w miesiącach, kiedy osiągasz najwyższe przychody, natomiast niższe poza sezonem – w okresie przestoju.

 W ramach zawartej umowy leasingu operacyjnego firma leasingowa udostępnia maszynę rolniczą, którą możesz korzystnie wykupić na własność po zapłaceniu wszystkich rat. Pozwoli Ci to w dalszym ciągu korzystać ze sprawdzonego w gospodarstwie sprzętu. Możesz też zrezygnować z wykupu i zwrócić maszynę, a następnie – w razie potrzeby – wziąć w leasing jeszcze nowszy i sprawniejszy model.

oprac, e-red, ppr.pl


POWIĄZANE

Według stanu na 29 kwietnia transportem drogowym z Ukrainy wyeksportowano 375 ty...

Z „Raportu o inflacji” opublikowanego w kwietniu przez Narodowy Bank Ukrainy wyn...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę