Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że Komisja Europejska rozpoczęła w lutym 2025 r. konsultacje społeczne dotyczące przyszłej perspektywy finansowej na lata 2028-2035. Opublikowano komunikat przedstawiający najważniejsze wyzwania polityczne i budżetowe, które nadadzą kształt kolejnym wieloletnim ramom finansowym (WRF) na okres po 2027 roku.
Komunikat stanowi punkt wyjścia do rozważań nad tym, jak dostosować długoterminowy budżet UE do zmieniających się potrzeb i priorytetów. Zgodnie z prezentowaną retoryką, Komisja chce być „Komisją, która inwestuje” i będzie pracować nad prostszym, bardziej skoncentrowanym i bardziej skutecznym budżetem odzwierciedlającym priorytety strategiczne UE.
Konsultacje społeczne potrwają do 6 maja 2025 r. i dotyczą funduszy unijnych wdrażanych z udziałem państw członkowskich i regionów w poniższych obszarach:
polityka spójności,
wspólna polityka rolna (WPR),
polityka rybołówstwa i polityka morska,
sprawy wewnętrzne i sieci transeuropejskie.
Link do formularza konsultacji:
pomocniczy wzór formularza
Uwagi i opinie można zgłaszać do 6 maja 2025 r. przez stronę Komisji Europejskiej TUTAJ
W lipcu 2025 r. Komisja przedstawi formalny wniosek dotyczący kolejnych WRF.
Zdaniem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi Polska powinna zdecydowanie dążyć do zachowania jak największego udziału polityk o zarządzaniu dzielonym (WPR i polityki spójności) w unijnym budżecie.
Tylko w ramach tych polityk możemy odpowiednio kierować instrumenty na zróżnicowane potrzeby gospodarcze, społeczne, środowiskowe. Należy stale dążyć do osiągnięcia synergii między politykami oraz efektywnego wdrożenia mechanizmu rural proofing (weryfikacja wpływu polityk oraz rozwiązań prawnych i organizacyjnych na rozwój obszarów wiejskich), aby zapewnić optymalne wykorzystanie środków na działania odpowiadające na potrzeby zdiagnozowane w sektorze rolno-spożywczym i na obszarach wiejskich.
Konieczne są działania ograniczające skutki negatywne zjawisk demograficznych (spadek urodzeń, depopulacja obszarów oddalonych od większych ośrodków, wysoki współczynnik maskulinizacji) oraz działania podnoszące atrakcyjność obszarów wiejskich jako miejsca do życia, inwestowania i prowadzenia działalności gospodarczej.
Komunikat Komisji Europejskiej „Droga ku następnym wieloletnim ramom finansowym” znajuje się TUTAJ oraz wzór formularza zgłaszania uwag, który dotyczy wdrażania finansowania unijnego z udziałem państw członkowskich i regionów.
Są tam odniesienia do kwestii społecznych, bezpieczeństwa, konkurencyjności, zmian klimatu etc. Komisja zaleca również konsultowanie innych obszarów dotyczących m.in. finansowania unijnego na rzecz konkurencyjności, działań zewnętrznych, transgranicznego kształcenia, szkolenia i solidarności, młodzieży, mediów, kultury i sektorów kreatywnych, wartości oraz społeczeństwa obywatelskiego, ochrony ludności, gotowości i reagowania kryzysowego, jednolitego rynku i współpracy między organami krajowymi oraz wykonania budżetu UE.
oprac, e-red, ppr.pl