fot.freepik.com
Objawy alergii bywają bardzo uciążliwe i mogą wpływać na komfort życia. Zmagają się z nimi zarówno osoby dorosłe, jak i dzieci. Wielu z nas doskwierają głównie wiosną i latem, kiedy w powietrzu unoszą się pyłki roślin. Część osób jednak cierpi z powodu alergii pokarmowych czy kontaktowych, dlatego dolegliwości takie mogą pojawiać się u nich przez cały rok. Jak łagodzić objawy alergii? Podpowiadamy.
Objawy alergii różnią się w zależności od tego, czy jest ona kontaktowa, wziewna, pokarmowa czy skórna. W przypadku alergii wziewnych zazwyczaj obserwuje się katar, kaszel, zaczerwienienie oczu czy drapanie w gardle. Z kolei w przypadku alergii pokarmowej po spożyciu określonych produktów mogą wystąpić biegunki, nudności, wymioty, bóle brzucha i ogólne osłabienie.
Alergie skórne z kolei zazwyczaj objawiają się wysypką, wypryskiem kontaktowym, pokrzywką, bąblami czy zaczerwienieniem skóry. Najczęściej takie objawy pojawiają się po bezpośrednim kontakcie konkretnego obszaru z substancją alergizującą. Wiele osób w takiej sytuacji sięga po prostu po tabletki na alergię i czeka, aż objawy ustąpią. Jeżeli jednak pierwszy raz wystąpiły u nas powyższe dolegliwości, powinniśmy udać się do lekarza, aby zbadać przyczynę alergii i dobrać odpowiednią kurację.
Bardzo istotne jest, by wiedzieć, jakie czynniki wywołują u nas objawy alergii, a więc na co jesteśmy uczuleni. Dlatego nie powinniśmy bagatelizować objawów alergii i na własną rękę próbować je niwelować. Dobrze jest zbadać się i dowiedzieć, co wywołuje u nas uczulenie, by unikać kontaktu z alergenem, który powoduje takie nieprzyjemne objawy. W sytuacji, kiedy już wystąpi świąd skóry, katar, kaszel czy zaczerwienienie oczu, należy bezwzględnie unikać kontaktu z alergenem.
W sytuacji, kiedy do czynienia mamy z alergią kontaktową, jest to stosunkowo proste. Wystarczy nie dotykać substancji alergizującej lub jeżeli nie mamy innego wyjścia, odpowiednio się zabezpieczyć przed kontaktem z nią, na przykład wykorzystując w tym celu rękawiczki ochronne czy maski o wysokiej klasie filtracji. Jeżeli jednak to na przykład pyłki powodują u nas katar, kaszel i inne nieprzyjemne objawy, powinniśmy unikać otwierania okien i przebywania na zewnątrz w okresie, kiedy ich stężenie w powietrzu jest najwyższe. Dodatkowo możemy zacząć stosować oczyszczacz powietrza.
Wśród domowych sposobów na łagodzenie objawów alergii wymienia się przede wszystkim dbanie o czystość w domu. Wszelkie alergeny często osiadają na firankach czy pościeli, dlatego alergicy powinni często je wymieniać.
materiał partnera