Wsadziliśmy nogę w drzwi!-czytamy w najnowszym komunikacie Klubu Jagiellońskiego, opowiadając jednocześnie na pytanie: "Jak przekonaliśmy rząd PiS-u, Komisję Europejską i Szymona Hołownię?"
W czwartek w pełni weszła w życie systemowa reforma stanowienia prawa, którą Klub Jagielloński zaproponował ... 3,5 roku temu. Kolejno przekonali się do niej rząd PiS, Komisja Europejska, Marszałek Sejmu i cała obecna koalicja rządząca.
Przedstawiciele Klubu Jagiellońskiego, Marta Wenclewska i Piotr Trudnowski, byli w minionym tygodniu w Sejmie na prezentacji nowego systemu do konsultacji społecznych. Zobaczyliśmy to narzędzie i w praktyce i jesteśmy przekonani, że już niebawem zacznie wywoływać ogromne emocje.
Radykalnie zwiększy wagę opinii obywateli i obywatelek, ale też ekspertów i ekspertek, w procesie tworzenia prawa.
Co się zmienia? Od teraz:
- wszystkie ustawy będą obowiązkowo konsultowane,
- każdy obywatel będzie mógł ocenić ustawę on-line i zgłosić swoje uwagi,
- każde nowe prawo przejdzie przez profesjonalną ocenę jego skutków społecznych i gospodarczych,
- posłowie zyskują merytoryczne wsparcie w tworzeniu prawa,
- każda poprawka dostępna jest teraz on-line wraz z uzasadnieniem dla każdego,
- projekty opozycji nie będą mogły być na zawsze mrożone w komisjach.
Jak do tego doszło?
Po prostu zrobiliśmy to, do czego jesteśmy powołani – wsadziliśmy nogę w drzwi, wykorzystaliśmy okno możliwości i przez zbieg niespodziewanych okoliczności udało się doprowadzić do systemowej zmiany, której w normalnych warunkach i bez naszej inicjatywy politycy żadnej opcji z pewnością by nie przeprowadzili. Potwierdził to zresztą wprost szef Kancelarii Sejmu, minister Jacek Cichocki, mówiąc na wtorkowym spotkaniu, że gdyby nie zobowiązanie do reformy zapisanej w KPO i tzw. kamieniach milowych Komisji Europejskiej, to zmiany w tym kształcie by nie było.
Jaka była nasza rola w tym procesie?
W 2021 roku sformułowaliśmy i złożyliśmy postulat takiej reformy w ramach konsultacji pierwotnej propozycji Krajowego Planu Odbudowy.
Rząd PiS uwzględnił nasz pomysł i przyjął go w ostatecznej wersji polskiego KPO.
Komisja Europejska wpisała go na listę tzw. kamieni milowych, które Polska musiała spełnić, by otrzymać europejskie pieniądze. Pilnowaliśmy też tego zobowiązania m.in. na spotkaniu z wiceszefową Komisji ds. praworządności, które zorganizowaliśmy w tym roku.
Po wyborach, w grudniu 2023 roku, przypomnieliśmy o tym zobowiązaniu listem do marszałka Szymona Hołowni.
Kancelaria Sejmu przygotowała zmiany Regulaminu i Sejm nowej kadencji je przegłosował.
Pełna reforma konsultacji i oceny skutków regulacji w Sejmie weszła w życie 31 października wraz z systemem do elektronicznego oceniania każdego nowego projektu poselskiego.
To dla nas ważny sukces potwierdzający, że obrana przez Klub Jagielloński metoda działania ma sens i może długofalowo zmieniać Polskę na lepsze w niesprzyjających okolicznościach.
Cierpliwość, merytoryczna praca, upodmiotowienie obywateli, wreszcie zdolność do współpracy i wywierania presji na różnych polityków – od ministrów PiS przez europejskich komisarzy po przedstawicieli rządzącej od roku koalicji – to wszystko metody naszej pracy, które sprawiają, że „włożenie nogi w drzwi” może przynosić owoce.
oprac, e-mk, ppr.pl