Czy można użytkować prasę tak by służyła sprawnie przez 8 lat i wykonała ponad 30 000 balotów? Przykład gospodarstwa z Łubowa, w okolicach Gniezna pokazuje, że to jak najbardziej możliwe.
To właśnie w rejonie pierwszej stolicy Polski od 1982 roku prowadzą swoje gospodarstwo rolne Państwo Pawlak. Początkowo areał wynosił 15 ha, jednak z biegiem lat tereny rolne powiększyły się, aż do 250 ha. Od ponad 8 lat w pracy wspiera ich prasa CLAAS VARIANT 365 RC. Nie da się ukryć, że dla gospodarstwa, które w dużej mierze oparte jest na hodowli bydła, prasa jest bardzo ważnym narzędziem pracy. Obecnie stado, utrzymywane na wspomnianym areale gruntowym to 230 sztuk krów dojnych oraz 170 sztuk jałówek. Jak mówi syn założyciela – Szymon Pawlak - „Zdecydowaliśmy się na prasę marki CLAAS, ponieważ jesteśmy związani z ta firmą od 2007r oraz posiadamy prawie całą gamę maszyn zielonkowych, ciągniki i kombajn zbożowy tego producenta”.
Wysoka wydajność prasy…
Rodzinne gospodarstwo Państwa Pawlaków użytkuje prasę nie tylko na własne cele. Jak się okazuję rocznie maszyna CLAAS zwija ponad 4500 balotów (w sumie przez okres użytkowania już ponad 30 000 bel), a część z nich została zrobiona usługowo. „Nie dość, że prasa pracuje na własnym gospodarstwie, to jeszcze spłaca się poprzez wynajem jako usługa u innych przedsiębiorców rolnych” – mówi Szymon Pawlak.
… to zasługa odpowiedniego dbania o maszynę
Każda maszyna musi zostać odpowiednio przygotowana przed wyjazdem w pole. Praca w polu wiąże się bowiem z dużym obciążeniem i nierzadko zużyciem poszczególnych elementów. „Źle przygotowana do pracy maszyna to często źródło wielu kłopotów” – mówi Patryk Piontek, ekspert CLAAS. „Sprawność całej maszyny zależna jest od jej najsłabszego elementu. Szczegółowa, kompleksowa i regularna kontrola techniczna to podstawa sprawnej, bezpiecznej i wydajnej pracy w czasie zbioru” – dodaje.
„Regularnie wykonujemy przeglądy okresowe prasy, które oferuje nam diler CLAAS. Poza tym zawsze po sezonie jest gruntownie przejrzana szczególnie dużą wagę przykładamy do łańcuchów, węży hydraulicznych oraz łożysk. – mówi Szymon Pawlak. Jednak sam przegląd serwisowy to nie wszystko. Jak wiadomo warto zadbać o maszynę także we własnym zakresie. Eksperci CLAAS zwracają uwagę, że odpowiednia konserwacja prasy nie musi się ograniczać do przeglądów na koniec i przed sezonem żniwnym. „Na naszej codziennej liście zaraz po zakończeniu pracy prasą lub tuż przed rozpoczęciem pracy dnia kolejnego powinno znajdować się kilka prostych czynności, których wykonanie zapewni nam bezstresową obsługę oraz znacznie zwiększy żywotność maszyny” – przekonuje Piontek z CLAAS Polska. Codzienny przegląd powinniśmy zacząć od kontroli ilości smaru w systemie automatycznego centralnego smarowania. Następnie należy oczyścić prasę z zanieczyszczeń i resztek materiału. Oczyścić również czujniki które nadzorują pracą maszyny. Na koniec sprawdzamy napięcie łańcuchów napędowych.
Serwis, serwis i jeszcze raz…
Oprócz bieżącej konserwacji ważne jest w jakich warunkach jest przechowywana maszyna, pan Szymon zwraca uwagę ze każda maszyna u nich jest garażowana w czasie postoju. „Dzięki temu nie niszczeje na dworze” – argumentuje. Dzięki jakości maszyny jaką prezentuje CLAAS oraz naszej bieżącej obsługi maszyny (przeglądy okresowe) maszyna mimo znacznej liczby przygotowanych balotów nie sprawia problemów i przepracowuje cały sezon bezawaryjnie.
Warto zwrócić uwagę, że CLAAS Polska oferuje obecnie przeglądy pożniwne a wybrane modele pras zwijających są objęte atrakcyjną promocją First CLAAS.
infowire.pl