Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jak dbać o elektronikę? Przeczytaj te 10 rad

1 czerwca 2020
Jak dbać o elektronikę? Przeczytaj te 10 rad
Newseria Innowacje

Wymiana elektroniki może być naprawdę bolesna dla portfela - w ubiegłym roku Polacy przeznaczyli na zakup smartfona średnio 1230 zł, wynika z raportu GfK przygotowanego dla "Rzeczpospolitej". W przypadku laptopa, kwota ta była dużo wyższa i wyniosła 2880 zł, wynika z badania Nielsena. Co zrobić, żeby uniknąć tych kosztów? Michał Urbanowicz, system administrator z firmy konsultingu technologicznego DataArt dzieli się dziesięcioma radami, które sprawą, że sprzęt komputerowy będzie nam służył dłużej. 

  1. Po pierwsze i najważniejsze, jeśli chcesz, by twój sprzęt miał dobre i długie życie, kupuj taki, który ma na nie szansę i można go zreperować. Można to sprawdzić na stronie iFixit. Punktacja obejmuje wiele czynników - modularność urządzenia, możliwość rozmontowania go za pomocą zwykłych narzędzi i wiele innych. Wybieraj to, co łatwo później utrzymać w dobrej kondycji.
  2. Jeśli twój laptop się przegrzewa, nie używaj chłodzących podkładek. Zamiast tego wyczyść albo napraw system chłodzący komputera, by mógł działać prawidłowo bez zewnętrznej pomocy. W większości przypadków można poradzić sobie z tym samemu.
  3. Nie blokuj wentylacji w laptopie. Dotyczy to również wentylacji spodem - jest równie ważna, bo pobiera chłodne powietrze.
  4. Instaluj wszystkie aktualizacje, przede wszystkim aktualizacje sterowników. Poprawiają one stabilność i wydajność systemu.
  5. Kiedy już zdarzy ci się zalanie urządzenia płynem, wyjmij baterię od razu i zanieś je do serwisu. Jeśli zdążysz przed rozpoczęciem procesu korozji, ogromnie zwiększysz szansę na uratowanie sprzętu.
  6. Jeśli zauważysz problemy mechaniczne, jak ekran, którą trudniej podnieść, oddaj sprzęt szybko do naprawy, by elementy plastikowe nie popękały. Wymiana drobnych części jest zdecydowanie tańsza niż radzenie sobie z dalszymi uszkodzeniami.
  7. W przypadku telefonów ważne jest, by dbać o baterię każdego dnia. Apple oferuje Low Power Mode w iPhonach i iPadach, a Android obejmuje tryb oszczędzania baterii. Te ustawienia obniżają wydajność telefonu, ale sprawiają przy tym, że będzie on dłużej działał.
  8. Jest wiele aplikacji i ustawień, które działają w naszych telefonach niepotrzebnie. Upewnij się, że są wyłączone, kiedy ich nie potrzebujesz - wibracja, powiadomienia push, autopobieranie, lokalizacja, etc.
  9. Pamiętaj o regularnym czyszczeniu powierzchni urządzeń za pomocą dedykowanych im środków.
  10. Kiedy nie masz co do czegoś pewności, nie naprawiaj tego samodzielnie! Zapytaj o poradę, obejrzyj tutorial na YouTube albo zapytaj zaprzyjaźnionego adminstratora sprzętu.

 

 

Newseria Innowacje


POWIĄZANE

Czy uprawa kukurydzy jest opłacalna? Co roku, po zakończonych żniwach producenci...

Kwestie bezpieczeństwa żywnościowego muszą być traktowane przez polityków tak po...

Innowacje biotechnologiczne w służbie biogospodarki Rola biotechnologii w rozwoj...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę