Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Jagodowe Mistrzostwa Świata w lubelskim słońcu

18 czerwca 2019
Jagodowe Mistrzostwa Świata w lubelskim słońcu
Rozegrano II Jagodowe Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Tytuł zdobyła reprezentacja producentów malin. Polacy obronili tytuł, który wywalczyli w ubiegłym roku w Warce. Mistrzostwa Honorowym Patronatem objęły światowe organizacje plantatorów International Blackcurrant Association, International Blueberry Organization oraz Prezydent Miasta Lublina Pan dr Krzysztofa Żuk. Obok turnieju plantatorów rozegrany został jagodowy turniej z udziałem drużyn lubelskich szkół podstawowych (U-13). Cała impreza była wielką promocją owoców jagodowych, umiejętność współpracy i lubelskiego słońca.
1. PL-2000Xx1600.jpg
Jedyna taka impreza na świecie. Turniej został rozegrany w piątek 14 czerwca na boiskach treningowych Areny Lublin. Rywalizacja była bardzo wyrównana. Wszystkie reprezentacje zdobyły tyle samo punktów (3 mecze, 1 zwycięstwo - 1 remis - 1 porażka). O zwycięstwie drużyny plantatorów malin zadecydował najkorzystniejszy bilans bramkowy. Na kolejnych miejscach uplasowały się drużyny truskawek, czarnej porzeczki i borówek.

Oto wyniki wszystkich rozegranych meczów (każdy z każdym):

Truskawki – Maliny 2:1
Borówki - Porzeczki 0:4
Porzeczki – Truskawki 1:1
Maliny – Borówki 0:0
Borówki – Truskawki 3:2
Porzeczka – Maliny 1:6

Razem można sięgać po mistrzostwo

 

To już kolejny wspólny projekt. Widać duże zaangażowanie całej branży owoców jagodowych w to żeby być razem i aby promować swój produkt. Zawody są przykładem tego jak można współpracować. Wspólnie pokazujemy konsumentom z jaką pasją produkujemy. Każdego dnia zachęcamy do konsumpcji. Korzyścią jest dobre samopoczucie, zdrowie i uroda. To jest czas na polskie superowece!

powiedział Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw.


Drużyna malin

Reprezentację producentów malin wystawia Lubelszczyzna. 75% krajowej produkcji malin pochodzi z plantacji w naszym regionie, Lubelskie jest jednym w największych producentów malin na świecie. Jest to też region w Polce z największą liczbą dni słonecznych w roku.
Trenerzy: Damian Czarnota, Cezary Ziółkowski. Menadżer: Paweł Krawiec.

 

Mistrzostwa łączą w świadomości wielu ludzi fakty, czym bardziej jesteśmy aktywni, tym więcej owoców jagodowych potrzebujemy w diecie

mówi Cezary Ziółkowski, trener reprezentacji producentów malin, który od lat uprawia maliny w sercu Lubelskiego Zagłębia Malinowego i pasjonuje się piłką nożną.

- Marzy mi się, aby Mistrzostwa Jagodowe zintegrowały środowisko malinowe i zmobilizowały maliniarzy do wspólnego działania przez cały rok – dodaje Czarnota.
 

Promujemy filiżankę owoców jagodowych w sezonie zbiorów. Codziennie. Poszerzamy rynek, jakbyśmy poszerzali bramkę. Łączą nas pasje i odpowiedzialność za wynik. Rośne popularność naszych owoców wśród konsumentów. Są to owoce wybitnie zdrowe i wartościowe

powiedział Paweł Krawiec, menadżer drużyny malinowej, naukowiec, praktyk, doradca, międzynarodowy ekspert rynku malinowego.

- W przypadku malin dochodzi tradycja, niejednego z nas babcia leczyła sokiem malinowym, a dziadek opowiadał bajkę popijając nalewkę malinową. Nasze owoce jagodowe to naturalne źródło antyoksydantów. Codziennie pomagają nam równoważyć rozwój cywilizacji, rosnącą ilość tego co zbędne i szkodliwe dla nas – dodaje Krawiec.
Jagodowe Mistrzostwa Świata 2019.jpg


Drużyna truskawkowa

Drużynę wystawili plantatorzy z regionu Płońska i Czerwińska nad Wisłą, największego w Polsce zagłębia produkcji truskawek. Kapitan Szymon Kamiński. Grający Selekcjoner: Adam Borzęcki. Trener - dr Zbigniew Jarosz, Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie, naukowiec od lat pracujący w tematyce owoców jagodowych, w szczególności w truskawce. Grający rzecznik prasowy - Albert Zwierzyński, doradca, prywatnie również plantator.

 

Widać rosnące zainteresowanie naszymi owocami. Powstaje w naszym środowisku wiele inicjatyw, których wspólnym celem jest promocja owoców jagodowych

mówi Szymon Kamiński, kapitan reprezentacji producentów truskawek.

Na boisku jest tak jak codziennie w polu, olbrzymie znaczenie ma pogoda. Przy takiej temperaturze, wygra ten kto potrafi lepiej rozłożyć siły – dodaje Kamiński.


Drużyna borówkowa

Reprezentację producentów borówki stworzył Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej (SPBA), z dużym udziałem plantatorów z Lubelskiego. Kapitanowie: Artur Szymański, Kazimierz Wasiak. Menadżer: Ireneusz Komorowski.

 

- Nie licytujemy, który owoce jest lepszy. Tworzymy drużynę, która ma wspólny cel

mówi Kazimierz Wasiak, plantator z 15-letnim stażem, kapitan reprezentacji plantatorów borówki.

 

Plantatorzy owoców jagodowych wyznaczają nowy poziom producenckiej dojrzałości. Stawiamy na współpracę, codzienne wspieramy wspólną ofertę dla konsumentów -

mówi z zadowoleniem Ireneusz Komorowski, Prezes Stowarzyszenia Plantatorów Borówki Amerykańskiej.


Drużyna porzeczkowa

Międzynarodową reprezentację producentów porzeczek wystawia Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek. Stowarzyszenie reprezentuje branżę i promuje walory porzeczki. Polska jest największym na świecie jej producentem i najważniejszym eksporterem. Odpowiadamy za ponad połowę światowej produkcji czarnej porzeczki (53%). Kapitan: Zbigniew Chołyk. Menadżer: Piotr Baryła.

Skład polskiej drużyny plantatorów wzmocnili Jens Holme Pedersen, President International Blackcurrant Association (Dania), Florent Baillard, V-ce President IBA (Francja) oraz plantator Michael Bullinger (Niemcy).

 

Zachęcamy wszystkich by codziennie spożywali filiżankę świeżych polskich owoców jagodowych. Dadzą one energię i złagodzą upały. Dla wspólnej idei bawimy się razem

mówi Piotr Baryła, plantator porzeczek z ponad 20-letnim doświadczeniem, Prezes Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek (KSPCP) i w-ce prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Porzeczki Czarnej (IBA).

- To bezprecedensowa współpraca ludzi z branży. Połączyła nas chęć promowania porcji świeżych polskich owoców jagodowych i uprawiania sportu. Dobre nawyki żywieniowe i aktywny styl życia dla wszystkich, do najmłodszych pod seniorów. Polskie owoce jagodowe to bomba witaminowa. Zachęcamy wszystkich by codziennie spożywali filiżankę świeżych polskich owoców. Dadzą one energię i załagodzą upały – dodaje Baryła.

Promujemy owoce jagodowe i umiejętność współpracy

 

Promujemy umiejętność współpracy. Jest bardzo uniwersalna. Bazuje na wspólnym celu i zaufaniu. Zaufanie producentów do zarządów, do dostawców, dokładnie tak jak w piłce, jak w każdym sporcie drużynowym. Bez zrozumienia, wyrozumiałości, bez autentycznej współpracy nie można iść do przodu. W zglobalizowanym świecie ta współpraca idzie dalej. Współpracujemy z przedstawicielami różnych branż, z różnymi gatunkami owoców jagodowych i z producentami różnych krajów. Cały projekt jest sukcesem Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Krajowego Stowarzyszenia Plantatorów Czarnych Porzeczek. Rola organizacji branżowych jest tu bardzo duża

Zbigniew Chołyk, kapitan reprezentacji producentów czarnej porzeczki.

Wspólnie promujemy polskie owoce jagodowe i nasze kompetencje w ich uprawie – dodaje Chołyk, który od 28 lat produkuje jabłka, porzeczki i wiśnie, od ponad 20 lat kieruje grupą Z.P.O. „Stryjno Sad”, która produkuje, przechowuje, sortuje i sprzedaje co roku ponad 4 tys. ton owoców jagodowych.

Plantatorzy z myślą o najmłodszych

Obok turnieju plantatorów rozegrany został jagodowy turniej drużyn lubelskich szkół podstawowych (U-13). W rywalizacji udział wzięło 8 zespołów, w tym reprezentacje Szkoły Podstawowej Rossosz, KS AZ-BUD Komarówka Podlaska; Szkoła Podstawowa w Tomaszowicach, Szkoła Podstawowa w Stasin. Wszyscy zawodnicy i kibice częstowani byli przez plantatorów owocami truskawek, malin, pierwszymi w tym roku borówkami i czarnymi porzeczkami. Rywalizacja młodzieży była niemniej zacięta.
Zwycięzcą rywalizacji U-13 została drużyna Szkoły Podstawowej nr 43 z Lublina. Na kolejnych miejscach uplasowały się reprezentacje Szkoły Podstawowej nr 29 z Lublina, Szkoły Podstawowej nr 43 z Lublina oraz Komarówki. Medale wręczał Witold Boguta, prezes Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw. Puchar
Jagodowe Mistrzostwa Świata 2019 (34).jpg
 

Jagodowe Mistrzostwa są okazją do inspirowania jagodowych pasjonatów, zarówno producentów, jak i konsumentów. Wydarzeniem podczas, którego wszyscy nabieramy przekonania, że te niewielkie owoce mają wielką siłę zmieniania ludzi. I że są to owoce nasze, polskie, z których powinniśmy być dumni. Czas na polskie superowoce! A w jagodowej sztafecie - czas na polskie maliny.

dodaje Krawiec, manager złotej reprezentacji polskich malin.

Organizatorem II Jagodowych Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej był Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Partnerami Stowarzyszenie Plantatorów Borówki Amerykańskiej, Stowarzyszenie Plantatorów Truskawki, Krajowe Stowarzyszenie Plantatorów Czarnych Porzeczek, Stowarzyszenia Plantatorów MiniKiwi, Krajowe Zrzeszenie Plantatorów Aronii ARONIA POLSKA, Stowarzyszenie Plantatorów Jagody Kamczackiej oraz Fundacja Promocji Polskiej Borówki.

Honorowy patronat

Mistrzostwa Honorowym Patronatem objął Prezydent Miasta Lublina Pan dr Krzysztofa Żuk, światowa organizacja plantatorów czarnej porzeczki - International Blackcurrant Association oraz International Blueberry Organization, zrzeszająca producentów borówki z całego świata.
pasek_logotypy_6.jpg

Organizacja turnieju w Lublinie jest częścią kampanii „Czas na polskie superowoce!”, która promuje polskie owoce jagodowe - owoce wyjątkowo bogate w składniki szczególnie korzystne dla naszego zdrowia i urody.

Plantatorzy połączyli siły, by skuteczniej budować nawyk codziennego spożywania filiżanki polskich superowoców gdy trwa na nie sezon. Od majowych truskawek, po jesienne odmiany malin, codziennie możemy cieszyć się świeżymi owocami jagodowymi krajowej produkcji. Tych nawyków, jako społeczeństwu, bardzo nam brakuje. Zbliżające się lato to czas, w którym najłatwiej można budować nawyk codziennej konsumpcji owoców. Polecamy, dla zdrowia i dla urody!

 

Opracowanie sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw w ramach realizacji przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw kampanii „Czas na polskie superowoce!”. Idea organizacji Mistrzostw powstała w roku 2018 podczas realizacji kampanii „Lato z borówkami”.

 

Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw


POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę