Ptak_Waw_CTR_2024
Green Gas Poland

Izba Zbożowo-Paszowa: rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż - cena za niska

13 grudnia 2016
Izba Zbożowo-Paszowa: rolnicy nie chcą sprzedawać zbóż - cena za niska
PAP / Tytus Żmijewski

Na krajowym rynku handel zbożami jest niewielki, mało jest ofert sprzedaży ziarna zarówno ze strony firm handlowych, jak i rolników, których nie zadowalają oferowane ceny, choć rosną - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

Na rynku mało jest przede wszystkim pszenicy paszowej i jęczmienia, mimo że w ostatnim czasie ceny wyraźnie wzrosły.

Rolnicy nie sprzedają zbóż, bo mają pieniądze z dopłat bezpośrednich i liczą na dalszy wzrost cen. Zdaniem Izby "do końca roku niewiele się zmieni w tej kwestii, a zbliżający się okres świąteczny dodatkowo ograniczy handel ziarnem". Część firm przetwórczych nie ma zapasów surowca na okres poświąteczny, stąd cały czas notuje się zainteresowanie zakupami ziarna ze strony wytwórni pasz i młynów.

Według Izby niska podaż ziarna i utrzymujące się zapotrzebowanie na nie także ze strony przetwórców oraz eksporterów powoduje, iż ceny zbóż mają tendencję zwyżkową.

W połowie tygodnia, pszenica konsumpcyjna z dostawą do wytwórni (elewatorów) kosztowała 630-690 zł/t, pszenica paszowa 620-670 zł/t, żyto konsumpcyjne 530-570 zł/t, żyto paszowe 510-550 zł/t, pszenżyto 560-610 zł/t, a jęczmień paszowy 550-600 zł/t oraz kukurydza 590-660 zł za tonę.

W listopadzie, eksport pszenicy drogą morską wyniósł około 250 tys. ton. W ocenie Izby wywóz pszenicy przez porty w grudniu br. będzie większy od wstępnych przewidywań i może zbliżyć się do nawet 300 tys. ton. Eksport kukurydzy drogą morską wyniósł około 130 tys. ton. Izba prognozuje, że w grudniu nastąpi dynamiczny eksport tego zboża.

Duże zapotrzebowanie na ziarno pszenicy i kukurydzy ze strony eksporterów powoduje, iż ceny zbóż na eksport są relatywnie wysokie. Cena pszenicy konsumpcyjnej kształtuje się na poziomie 720-725 zł /t, pszenicy paszowej 735-740 zł/t, a kukurydzy 660 zł/t. Faktyczna cena zależy jednak od wielu czynników, m.in. od parametrów ziarna i terminu dostawy, oraz aktualnych notowań cen ziarna na paryskiej giełdzie MATIF i kształtowania się kursu euro do złotego w dniu podpisywania kontraktu.

Według danych Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej w okresie trzech pierwszych miesięcy sezonu 2016/17 (lipiec-wrzesień 2016 r.) do skupu trafiło 3,5 mln ton zbóż podstawowych, tj. o 8 proc. więcej niż w poprzednim sezonie. Skupiono 2,4 mln ton pszenicy (2 mln ton w porównywalnym okresie poprzedniego sezonu), 260 tys. ton żyta (274 tys. ton), 429 tys. ton jęczmienia (455 tys. ton) i 260 tys. ton kukurydzy (330 tys. ton).

(PAP)


POWIĄZANE

Nie ma turów jest Turvita w dolinie Liwca Twaróg jest tym światowym wyróżnikiem,...

Opłaty pobierane od wpłat dokonanych w placówkach Poczty Polskiej na rzecz organ...

Zgodnie z art. 17 ust. 7 Traktatu o Unii Europejskiej Rada, stanowiąc za wspólny...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę