Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Izba Zbożowo-Paszowa: jakość zbóż - zróżnicowana

24 sierpnia 2016
Izba Zbożowo-Paszowa: jakość zbóż - zróżnicowana
PAP / Tomasz Wojtasik

Jakość dotychczas zebranego w naszym kraju ziarna jest zróżnicowana w zależności od regionu i terminu zbiorów. Najgorsza jest jakość żyta - sygnalizuje Izba Zbożowo-Paszowa. Rolnicy wstrzymują się ze sprzedażą zbóż ze względu na oferowane niskie ceny.

Zdaniem ekspertów Izby, wcześnie zebrane ziarno zbóż z reguły charakteryzuje się wysoką jakością. Natomiast ziarno pszenicy zebrane później jest gorszej jakości. Największy problem stanowi jego gęstość, a także liczba opadania (tj. parametry wpływające na jakość mąki). Pod znakiem zapytania jest także jakość ziarna, które w dalszym ciągu czeka na zbiór na północy kraju. Zbiory utrudnią padające deszcze.

Jak informuje Izba, "brak liczby opadania notuje się w odniesieniu do żyta, stąd też poszukiwane jest żyto konsumpcyjne o wysokich parametrach jakościowych".

Pomimo ciągle trwających zbiorów, handel ziarnem jest umiarkowany. W regionach, gdzie zbiory się już zakończyły, wielu rolników zdecydowało się na przechowanie ziarna. Nie są oni bowiem zadowoleni z cen oferowanych przez przetwórców i firmy handlowe i czekają na wyższe ceny. Pszenica konsumpcyjna (12,5 proc. białka) skupowana jest przez przetwórców w cenie 600-650 zł/t. "Wiele wskazuje na to, iż w kolejnych miesiącach sezonu w cenie będzie ziarno pszenicy o jakości konsumpcyjnej" - zaznacza Izba.

Zważywszy na fakt, iż znaczna część zebranego w tym roku ziarna pszenicy będzie słabej jakości, czyli będzie nadawała się jedynie na pasze, o zwyżki cen ziarna paszowego w dalszej części sezonu może być trudno - zaznaczają eksperci. Dobrze zapowiadają się zbiory kukurydzy, które dodatkowo będą wywierać presję na ceny zbóż paszowych. Obecnie przetwórcy za pszenicę paszową oferują 560-600 zł za tonę.

Za żyto konsumpcyjne przetwórcy płacą 500-550 zł/t; żyto paszowe - 480-500 zł/t; pszenżyto - 500-560 zł/t; jęczmień paszowy - 480-540 zł/t; kukurydzę (z ubiegłorocznych zbiorów) - 650-690 zł/t.

W sierpniu br., eksport pszenicy drogą morską może wynieść około 200 tys. ton. Z kolei we wrześniu eksport pszenicy przez porty powinien przekroczyć 200 tys. ton. W planach jest m.in. załadunek 3 statków do Arabii Saudyjskiej w ramach rozstrzygniętego w czerwcu br. przetargu, a także eksport pszenicy do Algierii.

Konkurencyjne ceny pszenicy oferowane przez kraje Basenu Morza Czarnego mogą wpłynąć na spowolnienie na jesieni tempa eksportu pszenicy z kraju. Możliwy wydaje się jednak eksport do tych krajów arabskich, które nie kupują rosyjskiego i ukraińskiego ziarna (Algieria, Arabia Saudyjska), zważywszy na duże problemy z jakością pszenicy we Francji, a także w krajach bałtyckich (niska liczba opadania).

Ceny za zboże przeznaczone na eksport z dostawą do portu są na ogół o ok. 30 zł wyższe od cen płaconych przez skupy.

(PAP)


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Wielu z nas zastanawia się nad tym, co mogą zrobić w swoim wolnym czasie, by móc...

Współczesny, dynamiczny świat z jednej strony ma wiele zalet, bo z roku na rok k...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę